Eleverna på Björklinge skola har nu sommarlov, men fritidshemmet är öppet för de vars föräldrar jobbar. När barn och personal kom till skolan på morgonen möttes de av två nyligen sönderslagna fönster.
Enligt uppgifter från polisens regionledningscentral var det en vakt som upptäckte skadegörelsen under natten till måndag. Vakten larmade om sju inslagna fönster, men enligt rektor Kristina Söderlund var fem av dem inslagna sedan tidigare.
– Fem av gymnastikhusets fönster har vi fått inslagna. De nya fönstren sitter vid en parkeing och i en entrédörr.
Kristina Söderlund uppger att de haft problem med skadegörelse en längre tid men att de senaste åren verkat lugnare.
– Skolan ligger lite avsides och det är många ungdomar i området, så skadegörelse är ingen nyhet för oss. Det är förstås tråkigt att lägga pengar på att ersätta fönster.
Enligt polisens uppgifter tog ingen sig in i skolan i samband med nattens krossade fönster.
– Jag tycker det är väldigt sorgligt, säger biträdande rektor Karin Mann om skadegörelsen.