Tidningen har tidigare berättat om Uppsalaparet Ruth Acosta och Johan Broström. Paret har två gemensamma barn, de snart ettåriga tvillingarna Allison och Erik, men Ruth Acosta och hennes tre äldsta barn har hotats av utvisning till hemlandet Peru.
Skälet är att de enligt utlänningslagen måste söka uppehållstillstånd på ambassaden i Lima. Det går att göra undantag från bestämmelsen, men Migrationsverket har gjort bedömningen att det inte finns tillräckligt starka skäl för att låta Ruth och barnen stanna i Sverige och söka uppehållstillståndet här. Vid 18-tiden på tisdagen verkställdes utvisningen och Ruth och de tre barnen sattes på ett flygplan till Peru.
– Det känns förstås fruktansvärt. Jag har inte riktigt kunnat ta in det än, det känns fortfarande overkligt, säger pappan Johan Broström.
Han blir nu ensamstående tvåbarnspappa en tid framöver och de tre äldre barnen, som gått i skola i Uppsala, har ryckts upp från vardagen i Sverige. Ruth och barnen ska söka uppehållstillstånd vid svenska ambassaden i Lima men det är oklart hur långt tid processen kommer att ta. Johan Broström tror att det blir en jobbig väntan, inte minst för barnen.
– Det är mycket byråkrati som ska gås igenom, och det kan ta lång tid. Migrationsverket har lovat oss förtur, men jag tror inte på deras löften längre, säger han.
Johan Broström har anmält Migrationsverkets hantering av ärendet till Justitieombudsmannen. UNT har sökt Migrationsverket för en kommentar.