Direkt från mordrättegången

På fredagen fortsätter rättegången om mordet i Gränby i höstas. UNT direktrapporterar från säkerhetssalen i Stockholm.

Foto: Utryckning Uppsala

Uppsala2019-08-23 08:30

Fyra män från Uppsala står åtalade för mordet på en 30-årig man, som knivhöggs till döds utomhus på Levertinsgatan. Mordet inträffade på kvällen den 2 november. Enligt vittnen började två män munhuggas med 30-åringen som tillsammans med en bekant gått ut från en lägenhet för att röka. Efter en kort stund anlände flera personer till platsen som misshandlade 30-åringen med slag, sparkar och knivhugg.

LÄS MER: Fyra åtalade för Gränbymordet

Dna-fynd, telefonuppkopplingar, flyktbil och en pistol som användes i samband med mordet ingår bland åklagarnas bevis. De fyra åtalade nekar till brott och har förklarat att de inte ens var på brottsplatsen.

LÄS MER: Försvaret kräver att nytt vittne hörs

På fredagen kommer männens försvarare att redogöra närmare för de åtalades inställningar. Förhandlingen hålls i säkerhetssalen i Stockholm.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om