På måndagsmorgonen inkom ett larm om röklukt från en skola i Funbo, utanför Uppsala. Branden upptäcktes av personal som kände röklukt klockan 06.15.
– Det brinner i ett tvåvåningshus av trä. Tio enheter är på plats som håller på och bryter upp väggar och tak. Det finns ingen risk för spridning till andra byggander och det förekommer inga personskador, berättar Johan Winsner, Storstockholms räddningstjänst vid 06.30 på måndagen.
Branden ska ha orsakats av ett brinnande element. Klockan 07.30 var branden släckt.
Skolans 146 elever fick stanna hemma medan efterarbetet med branden pågick.
– Vi bestämde att eleverna skulle vara hemma. Rektorn ska tillsammans med sannieringsfirman bedöma om skolan kan öppna senare idag eller när den kan öppna. Vi kommer återkomma om detta så fort vi vet, säger Barbara Kowlska, områdeschef på utbildningsförvaltningen i Uppsala kommun, vid 08.15-tiden.
Vad händer om skadorna på lokalen är stora?
– Vi har lokaler som man kan vara i men under förmiddagen ska vi undersöka de skadade lokalerna. Som tur skadades inte hela skolbyggnaden i branden, vi har alltså lokaler man kan vara i, säger Barbara Kowlska.