Zennströmmiljoner till klimatforskning
Niklas Zennström, grundare av internettelefoniföretaget Skype, skänker 15 miljoner kronor till klimatforskning.
Rektor Anders Hallberg och Niklas Zennström.
Foto: Rolf Hamilton
- Detta är en mycket välkommen förstärkning till ett mycket viktigt forskningsområde. Nu gäller det för oss att förvalta gåvan på allra bästa sätt, säger rektor Anders Hallberg i ett pressmeddelande.
- För att komma till rätta med klimatförändringen och hitta nya lösningar som minskar vårt beroende av fossila bränslen krävs mer forskning och utveckling. Genom vårt bidrag till Uppsala Universitet vill Zennström Philanthropies ge stöd till ett viktigt forskningsområde på ett universitet som ligger oss varmt om hjärtat och därmed bidra till en bättre framtid, säger Niklas Zennström.
Dagens Industris nätupplaga uppger att donationen totalt är på 30 miljoner kronor, men universitetets pressavdelning kan inte bekräfta uppgiften.
- Det stämmer inte riktigt. Donationen är inte uttryckt i exakta delar på det sättet, säger Anneli Waara på Uppsala universitetets pressavdelning.
Enligt Anneli Waara är den ena delen av donationen, som rör klimatforskning, angiven i kronor. Men den andra delen, som rör textilforskning, är inte preciserad på samma sätt.
Zennström, som sålde sitt företag Skype för över 20 miljarder kronor, var själv Uppsalastudent en gång i tiden.
Niklas Zennström har dubbel examen i teknisk fysik och ekonomi från Uppsala universitet.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!