Wennberg har varit regionråd i tolv år och de senaste fyra åren har han varit regionstyrelsens ordförande.
– Det finns flera anledningar till varför jag avgår, men en är naturligtvis valresultatet. Vi gjorde inte ett så bra val som vi hoppats på. Det ser likadant ut runtom i landet, nästan alla större partier har gått tillbaka, men det är ingenting jag kan luta mig mot. Jag har ansvar för Uppsala och vi lyckades inte på det sätt jag hade önskat, säger Börje Wennberg.
Det var regionrådets egna beslut att avgå. Socialdemokraterna i Uppsala län kommer enligt ett pressmeddelande att inleda arbetet med att utse en efterträdare.
– Det finns säkert flera kandidater som är beredda att gå in, men jag vill inte spekulera eller ha synpunkter om min efterträdare.
Börje Wennberg kommer att arbeta kvar i sin roll fram till att en efterträdare kan träda in vilket beräknas bli under våren. Han kommer att sitta kvar i fullmäktige, men enligt honom själv kommer han dock att ha en mer "tillbakadragen roll" framöver.
– Det är dags för nya krafter att ta över, jag är ju ingen yngling längre.
Börje Wennberg har varit heltidspolitiker sedan 1992. Under sina år som politiker har han bland annat varit kommunalråd samt ordförande i valberedningen för Socialdemokraterna i Tierps kommun. Efter sin tid som kommunalråd gick han vidare till Region Uppsala, dåvarande landstinget.
Regionråd Vivianne Macdisi (S) har arbetat med honom under tio år.
– Börje berättade om avgången för mig i tisdags, men jag har anat i några dagar att det var på gång. Vi har haft ett fantastiskt fint samarbete under flera år så det är klart att det är tråkigt, men jag har full respekt för hans ställningstagande.
Enligt Vivianne Macdisi är det partidistriktet som har hand om frågan vem som ska bli den nya ordföranden. Den tionde november kommer Socialdemokraterna att ha en höstkongress där en efterträdare ska väljas.
– Det handlar inte bara om att välja en person utan om att bygga ett bra team. Det är en viktig post som ska fyllas.
Vad kommer du att göra när du slutar?
– Jag måste erkänna att jag kommer sakna att vara i den politiska hetluften, men jag ser också framemot att kunna ägna mig mer åt min familj, mina barnbarn och fritidsintressen.
Kommer det att kännas konstigt att lämna politiken?
– Det här är min livsstil så det kommer att bli väldigt ovant, men jag kommer att finnas kvar i periferin. Man är så färgad av det här så det går inte riktigt att bara släppa det, säger Börje Wennberg.