- Det här är ett typexempel på hur männen agerar. Genom att locka med fysiska föremål som sprit och cigaretter uppmuntrar de också till ett fysiskt möte, säger Mats Andersson som driver företaget Netscan. Han arbetar regelbundet med att kartlägga männen som figurerar på de svenska ungdomssajterna.
Uttrycket "som flugor på en sockerbit" beskriver exakt situationen när man med kvinnlig signatur träder in på olika ungdomssajter på nätet. Som Anna018 får vi nästan alltid minst ett femtiotal meddelanden från olika män, eller manliga signaturer. De enda kvinnliga signaturerna som tar kontakt utger sig för att vara modellscouter på jakt efter nya modeller. De ber Anna018 att skicka bilder på sig själv. Gärna helkroppsbilder "med mycket hud".
- Bakom dessa kvinnliga signaturer döljer sig vuxna män och tonårspojkar, absolut inga modellscouter. De vill komma åt bilder som de sedan kan lägga ut på nätet. Bilderna behöver inte vara nakna eller utmanande, föreställer de ett barn är de genast intressanta för barnporrindustrin, säger Mats Andersson.
Han berättar att männen anpassar sin raggningsstrategi efter sajtens utformning. På snyggast.se där det finns en chatt går de snabbt fram, och berättar ganska snabbt vad de vill ha ut av konversationen. På exempelvis bilddagboken.se - en annan mycket populär ungdomssajt, har alla medlemmar en profilsida. Där måste männen ta längre tid på sig och bygga upp en relation med flickan. De kan skriva till varandra i flera veckor om alldagliga saker, innan mannen berättar vad han vill ha ut av relationen. Intresset och syftet är dock alltid detsamma.
UNT har också utgett sig för att vara en flicka på nio år, upp till sexton år. Männens agerande är ungefär detsamma. Men ju yngre barnet är, desto mildare är de sexuella anspelningarna - i alla fall till en början. Signaturernas syfte visar sig dock alltid vara detsamma. De vill antingen visa upp sig i webbkameran, skriva eller få flickans telefonnummer och sms:a pornografiska meddelanden, skicka bilder på sig själv, eller få bilder på flickan - gärna naken eller på hennes bröst. Vissa föreslår till och med ett möte.
Mats Andersson menar att männen har tre målgrupper när de letar barn och tonårsflickor på nätet.
- Det handlar framför allt om osäkra flickor som söker bekräftelse, som aldrig annars får höra att de är snälla och fina, säger han.
När männen lockar med cigaretter och sprit hoppas de att flickan ska vara typen som gillar att testa gränser. Det finns också de män som riktar in sig på flickor med lättare förståndshandikapp som helt enkelt inte förstår att männen agerar fel.
Det är heller inte ovanligt att männen lockar barnen med pengar - som betalning för olika sexuella tjänster. Signaturen "dave_uppsala" skriver exempelvis så här till elvaåriga Anna018:
[19:40]
[19:40]
[19:40]
[19:41]
[19:41]
[19:42]
[19:42]
[19:42]
Den 1 juli infördes groomninglagen i Sverige. Den gör det straffbart för vuxna att, i sexuellt syfte, söka upp barn på nätet. Mats Andersson, som regelbundet utger sig för att vara en minderårig flicka på ungdomssajterna, har dock inte märkt något minskat intresse från männens sida. De män Anna018 möter på nätet har heller inga problem med att hon är minderårig.
Så här skrev signaturen "man58" vid ett av tillfällena då Anna018 är 14 år.
[22:39]
[22:40]
[22:40]
[22:41]
[22:42]
Den senaste tiden har Mats Andersson märkt att vuxna män på nätet visar ett allt större intresse för riktigt små barn. En sajt som är mycket populär hos låg- och mellanstadieelever är stallet.se. För att förbättra sin profilsida behöver medlemmarna "stalletpengar". Dem kan man köpa - med kreditkort.
- Barn använder inte kreditkort, så här har männen ett utmärkt läge att gå in och erbjuda "stalletpengar" i utbyte mot sexuellt tjänster. Vi håller på med ett ärende just nu där ett antal pojkar utnyttjats sexuellt av samma man i utbyte mot "stalletpengar".