Vinterbildstävlingen avgjord

VINTERBILDSTÄVLING. Maria Åslundh, Märsta, vann årets upplaga av Sigtunabygdens vinterbildstävling. Den tog hem drygt en åttondel av rösterna.– Det kan ju inte vara sant. Jag var bombsäker på att inte vinna, är Maria Åslundhs reaktion när Sigtunabygden berättar.

Uppsala2014-02-18 17:04

Bilden på änderna i hålet i isen är tagen vid Märstaån vid Lidl. Bilden tog hon en kall morgon i december 2010 efter det att hon lämnat sonen på skolan.
– När jag har lämnat min son brukar jag ta en sväng och fotografera det jag hittar. Jag var egentligen ute efter vatten den dagen men änderna blev det som fastnade. De satt där och frös och burrade ihop sig, säger hon.

För att komma nära änderna gick hon ut på isen och ned på knä.
– Jag gillar inte bilder ovanifrån och ned. När man är på samma nivå blir det mer liv i bilden tycker jag, säger hon.

Bilden är tagen med en systemkamera med ett vanligt zoomobjektiv. Maria Åslundh säger att hon fotograferar relativt mycket, några hundra bilder i månaden.
– Tyvärr är jag sjukskriven på 75 procent sedan jag fick epilepsi. Den slog hårt mot språkcentrum i hjärnan och det är inte det bästa stället att få en smäll när man är översättare. Jag fick rådet att syssla med saker som inte var språkliga och sedan dess har jag ägnat mig åt fotografering, säger hon.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om