Vilseledande myntreklam gav 200 000 kronor i böter

Stockholms tingsrätt har beslutat att Moneta Nordic AB ska betala ett vite om 200 000 kronor för reklamutskick som liknade brev från en myndighet. Finska staten är delägare i företaget.

Uppsala2006-03-21 00:00
UNT skrev förra året om företaget och myntexperter varnade för att låta sig luras av dess marknadsföring. Ett flertal av de produkter företaget erbjuder kan köpas betydligt billigare av mynthandlare. Ett exempel var ett set med tvåkronor från 1940-talet som Moneta sålde för 2 750 kronor. Förra samma myntset tog en mynthandlare i Enköping 125 kronor.

Påtalat tidigare
Under flera år har KO påtalat att företagets reklam varit vilseledande och brutit mot marknadsföringslagen. KO ansåg att företaget inte följt tidigare utfärdade förelägganden och förtydligat på utskicken att det rör sig om reklam.
KO gick därför vidare till tingsrätten och krävde att vite skulle dömas ut. Tingrätten har nu meddelat dom i målet om gruppreklam som innebär att företaget ska betala 200 000 kronor i böter.
Marknadsföringslagen säger att reklam ska vara utformad så att det framgår att det rör sig om reklam. Då det gäller Moneta framgick detta först då försändelsen öppnades. Kuverten påminde om de som Skatteverket skickar ut.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om