Vill uppmärksamma flygets miljösatsningar
Peeter Puusepp, ny generalsekreterare för Svenskt Flyg, vill öka kunskapen om flygets inverkan på miljön. Han tycker att det är en strategiskt viktig fråga eftersom flyget ofta får klä skott för de snabba klimatförändringarna.
Peeter Puusepp.
Foto: Hans E Ericson
— En bekant såg annonsen på nätet och tipsade mig om att söka. Jag tänkte, "tja, varför inte?" och fick jobbet. Nu känns det helt rätt och väldigt spännande. Visserligen finns det vissa likheter med mina tidigare jobb, där jag också sysslat med transportfrågor. Men till skillnad från flygbranschen diskuterades aldrig miljön. Det var så självklart att tåget är miljövänligt. Men också tåget påverkar, påminner Peeter Puusepp.
Snabb utveckling
De senaste 10-15 åren har utvecklingen inom flyget gått fort. Flygbranschen har gjort stora investeringar för att nå upp till klimatmålen, även om mycket återstår. I dag märker till exempel resenärerna av det i form av bränslesnålare och tystare flygplan.
— Branschen har länge jobbat med de här frågorna i det tysta. Ny är det dags att involvera fler och få en sakligare debatt, säger Peeter Puusepp.
Intresseorganisationen Svenskt Flyg, som samlar den svenska flygbranschen, fungerar som ett forum för svenska flygintressenter som vill stärka flygets roll som kommunikationsmedel och värna svensk flygindustri. En viktig målgrupp för Svenskt Flyg är regering och departement, myndigheter och företag.
Nyligen lade regeringen fram sin transportpolitiska proposition där det framgår att luftfarten måste minska sin miljö- och klimatpåverkan. Här har Svenskt Flyg ett gyllene tillfälle att nyansera debatten, menar Peeter Puusepp.
Måste ta ansvar
— Det är klart att vi måste ta vårt ansvar, lika mycket som andra transportslag. Men ofta glöms alla fördelar bort när diskussionen ensidigt handlar om vad flyget orsakar. Jag är övertygad om att flyget gör mycket nytta. Det är en förutsättning för att samhället och regioner ska utvecklas.
Svenskt Flyg är nu i startgroparna för att nominera en miljökommitté som ska bestå av andra samhällssektorer än flyget. Arbetsgruppen ska ledas av professor Lars B Johansson , i dag miljöchef vid Schenkerkoncernen.
— Syftet är att få fram siffror och fakta som alla kan enas kring och känna förtroende för. Då kan vi gå vidare till sakfrågorna. I dag finns det en massa kvasikunskap som bara leder till pajkastning och missförstånd, menar Peeter Puusepp.
Mer miljövänligt
Han tycker att flyget är på väg i samma riktning som bilindustrin, där forskningen fått fram miljövänligare bilar.
— Flyget har blivit ett allmänt kommunikationsslag för vanligt folk. Det är inte bara affärsresenärer och välbärgade som tar sig mellan punkt a och b längre. Den här omvälvningen ställer krav på att utsläppen minimeras.
Och mycket forskning pågår som sagt i det tysta med, som Peeter Puusepp utrycker det, "högt uppsatta mål". I dag står flyget för 3-4 procent av växthuseffekten. Fram till 2025 kan siffran öka till mellan 5-15 procent om inget görs, enligt FN-organet ICAO(Internationella Civil Aviation Organisation).
— Globalt hoppas branschen kunna sänka bränsleförbrukningen ytterligare med 50 procent fram till år 2020 och minska upplevt buller med hälften. Utsläppen av kväveoxider ska minska med 80 procent. Det är oerhört tuffa villkor men jag tror att det kommer att gå vägen.
Ingen miljöeffekt
Att det är svårt för flyget att föra ut sitt miljöbudskap, har blivit extra tydligt på sistone, menar Peeter Puusepp.
— Flygskatten är ett jättebra exempel på det. I Sverige är en stor andel av ekonomin beroende av handel och utbyte med andra länder. En sån här pålaga har ingen effekt på miljön och slår hårt mot landets tillväxt. Om man vill göra något åt miljön är det bättre att luftfarten ingår i det europeiska handelssystemet för utsläppsrätter för koldioxid.
Nästa handelsperiod börjar år 2008. Då borde Sverige hoppa på, menar Peeter Puusepp.
PERSONFAKTA
Namn: Peeter Puusepp
Ålder: 46 år
Familj: Sambo och två barn, 7 resp 11 år.
Bor: I Stockholm, på söder
Aktuell: Ny generalsekreterare i Svenskt Flyg
Karriär: Kommer närmast från järnvägssektorn som projektledare på Banverket.Har bland annat varit vd i branschföreningen Tågoperatörerna, var med i bildandet av myndigheten Rikstrafiken och sekreterare i järnvägsutredningen samt ordförande för intresseorganisationen Rail Forum Sweden.
Intressen: Resor, laga mat, sitta på kafeér.
Favoritflygplats: Arlanda! Allt är så behändigt och överskådligt.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!