Viggenpilot inför rätta

Den Viggenpilot som för snart tre år sedan brännskadade sammanlagt åtta personer i samband med en start på F16 ställs på tisdagen inför rätta vid Uppsala tingsrätt.

Uppsala2005-05-03 00:00
Mannen är åtalad misstänkt för vållande av kroppsskada, grovt brott.
Själv förnekar han brott. Döms mannen enligt åtalet riskerar han upp till fyra års fängelse.
Till den två dagar långa rättegången har försvararen kallat två vittnen som man hoppas ska övertyga rätten om att allt var en ren olyckshändelse.
Det var på förmiddagen 20 juni 2002 som den då 27-årige Viggenpiloten skulle starta från F16 tillsammans med en kollega.
Den aktuella dagen hade F16 besök, bland annat av en italiensk jaktpilot och dennes svenska fästmö samt systern till en F16-pilot. Tillsammans blev man en studiegrupp om åtta personer.

Medveten om felet
Gruppen ställde sig på en liten kulle till vänster om startbanan för att se de två Viggenplanen starta. Innan hade 27-åringen blivit ombedd att göra en överflygning över gruppen. Mannen visste att det var felaktigt. Han skulle egentligen starta rakt fram.
- Jag är fullt medveten om att jag gjorde fel, att jag gjorde en missbedömning och att det gick "åt helvete", säger den åtalade i ett förhör.
På ett par hundra meters avstånd upptäckte piloten att planet låg för lågt i luften.
- Jag drog åt mig spaken men steg inte som jag hade förväntat mig. Jag fick en "stoppsladd" och stigningen kom först efteråt.
Med nosen höjd och jetstrålen riktad nedåt bakåt svepte planet över besökarna. Av tryckvågen kastades flera personer ner från kullen. En kvinna skadades svårt. Hon krossade en armbåge, punkterade en lunga, fick svåra brännskador och vårdades i flera veckor i respirator.
- Jag minns att en pilot berättade att planet var på väg mot oss. Sedan blev det helt svart. Nästa minne är att jag vaknar upp två tre veckor senare på sjukhuset, berättar kvinnan i ett förhör.
Den åtalade 27-årignen förnekar brott eftersom han säger sig ha varit övertygad om att han var på säker höjd när han passerade besöksgruppen.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om