Vapenbeslag efter ökad polisnärvaro

En kniv, ett järnrör och ett pistolliknande föremål. Oroligheterna i Gottsunda och Valsätra fortsatte under måndagskvällen då polisen kontrollerade flera personer och beslagtog flera vapen

Polis ryckte ut till ett bråk i Romberga natten mot tisdag.

Polis ryckte ut till ett bråk i Romberga natten mot tisdag.

Foto: Johan Nilsson/TT

Uppsala2019-04-02 06:52

Efter helgens höga polisnärvaro i Gottsunda och Valsätra fortsatte oroligheterna under måndagskvällen då polisen kontrollerade flera personer och fordon i och kring Gottsunda centrum. Bland annat påträffades ett järnrör och en större kniv som togs i beslag.

Läs mer: Två större bråk på Bandstolsvägen

Läs mer: Mordförsök – knivman gripen

En polispatrull uppmärksammade även en man som såg ut att lämna av något i skogen vid Bandstolsvägen och sedan springa därifrån. En hundpatrull anträffade senare ett pistolliknande föremål som låg dolt i skogen. En anmälan gällande grovt vapenbrott har upprättats men ingen person är gripen eller frihetsberövad.

Läs mer:Så här ska polisens Gottsundagrupp arbeta

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om