Valborg märks hos SOS Alarm

Att sista april är något speciellt i Uppsala ser man när SOS Alarm redovisar statistiken för antalet samtal i de olika länen.

Mängden alkohol gör att det kan bli stökigt på sista april i Uppsala.

Mängden alkohol gör att det kan bli stökigt på sista april i Uppsala.

Foto: Rolf Hamilton

Uppsala2016-04-29 19:44

Under fjolårets valborgskväll, som inträffade på en torsdag, ökade antalet samtal till larmnumret 112 med över 150 procent jämfört med en vanlig lördagskväll i Uppsala län. Jämför man med en vanlig apriltorsdag ringdes mer än fyra gånger så många larmsamtal under kvällen sista april.

– Man ser att Uppsala sticker ut rejält jämfört med övriga län. På de flesta platser sker en viss ökning av larmsamtalen på valborgsmässoafton, men inget som är i närheten av ökningen i Uppsala län, säger Helena Söderblom, presschef på SOS Alarm.

Någon statistik över vad som orsakar ökningen av larmsamtalen på valborgskvällen finns inte. De som svarar på samtalen sitter heller inte i Uppsala utan i Stockholm. Svarar ingen där efter fem sekunder kopplas samtalet vidare till en operatör någon annanstans för att inte väntetiderna ska bli för långa. Det gör att det är svårt att säga exakt vad SOS-samtalen från Uppsala handlar om. Men en god gissning är att antalet misstänkta fall av alkoholförgiftning är en viktig faktor, enligt Helena Söderblom.

Behöver ni ta in extrapersonal för att klara belastningen?

– Vi bemannar efter behov hela tiden. Vi har tagit emot samtal i 40 år och har en ganska bra erfarenhet och ett statistikunderlag för att bemanna rätt en sån här dag. Väder och löning är andra faktorer som påverkar, säger Helena Söderblom.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om