– Det har varit en accelererande minskning de senaste dagarna. Antalet nya fall den senaste veckan har halverats jämfört med veckan före, säger Johan Nöjd, smittskyddsläkare i Region Uppsala.
Han säger dock att det kommer att vara spännande att se utvecklingen om en dryg vecka.
– Det är till helgen det är mycket på gång, med studentfester.
Budskapet är att de lättnader som kommit i veckan för restauranger och publikantal på olika evenemang inte gäller för privata fester. Ska man hyra ut en lokal för privat fest är det fortsatt max åtta personer som gäller.
– Lättnader i all ära, men det är inte på restauranger och i kyrkor, där man nu lättar på restriktionerna, som man har haft den stora smittspridningen. Det är i privata sammanhang och på arbetsplatserna. Man bör fortsätta att jobba hemifrån om man kan, säger Johan Nöjd.
Till midsommar kan dock alla de som nu har blivit vaccinerade släppa lite på restriktionerna.
– Det behöver inte vara de största festerna. Men lite fler utanför familjen kan man träffa då, säger Johan Nöjd.
Mikael Köhler, hälso- och sjukvårdsdirektör, vill också vänta lite med att blåsa faran över. Framåt midsommar kan det vara läge att summera pandemin, tror han.
Att smittan nu minskar snabbare än vad alla förutsatt tror han att vi har vaccinet att tacka för.
– Vaccinet överpresterar mycket mer än vad vi trodde utifrån de studier som finns, säger Mikael Köhler.