Uppsalastudenter vill ha mer praktik
Mer praktik önskas av många studenter vid Uppsala universitet. Det framgår av en enkätstudie som Uppsala studentkår står bakom. Sex av tio studenter som deltog i undersökningen anser att praktik är den bästa förberedelsen för arbetslivet.
Tre fjärdedelar av de studenter som studerar här uppgav att de inte hade praktikmöjligheter. Även på juridiska fakulteten finns en törst efter praktik, tre fjärdedelar av dem som svarat vill ha praktik, eller ha mer praktik.
Minst intresserade av att ha kontakt med arbetslivet i praktikform under studietiden hade studenter på historisk-filosofiska fakulteten och studerande på språkvetenskapliga fakulteten, 40 procent uppgav att de inte hade praktik och att det inte fanns något behov.
Det anser Uppsala studentkår att det finns, generellt, och därför vill man att en praktikkurs inrättas vid Uppsala universitet dit alla studenter med olika utbildningsbakgrund ska kunna komma in.
"Resultaten från denna undersökning stämmer väl överens med vår ambition. Studenterna efterfrågar mer praktik", står det i rapporten.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!