Två män som gripits av Säpo för kopplingar till extrem islamism har tillåtits sprida sina budskap i moskén i Uppsala, enligt Magnus Ranstorp, som forskar om terrorism vid Försvarshögskolan. Han säger också att de två männen är "tongivande inom radikal islamism."
Den ena av männen kallas Abo Raad och uppmärksammades redan 2005 för att ha visat sitt stöd för självmordsbombare och uppges ha hyllat terrorsekten IS. Han tillhör nu en av sex personer som tagits i förvar av Säpo med anledning av att de misstänks utgöra ett hot mot Sveriges säkerhet.
UNT når Shadi Kasskeen, presstalesperson för Uppsalamoskén, för en kommentar om uppgifterna.
När var det senast som Abo Raad föreläste hos er?
– Ingen aning, jag är ny i styrelsen sedan april.
Känner du till hans koppling till extrem islamism?
– Nej, inget mer än det som står i tidningarna.
Tycker du inte att det är problematiskt att bjuda in honom till moskén?
– Det är styrelsen som bestämmer vilka vi bjuder in, jag är pressansvarig. Men jag tror att han blivit inbjuden till riksdagen också.
Vet du vad Abo Raad brukar föreläsa om?
– Nej, jag har inte hört honom föreläsa.
Finns någon annan jag kan prata med, som var aktiv i styrelsen när Abo Raad bjöds in?
– Nej, styrelsen är på semester och samlas igen i augusti.
Hur ställer sig Uppsalamoskén till extrem islamism?
– Ingen kommentar.
Varför inte?
– Ingen kommentar.
När UNT når Uppsalamoskéns styrelses vice ordförande, Yasur Abu Jheisheh, säger han:
– Jag tror det var 2016 som Abo Raad senast bjöds in, men jag satt inte i styrelsen då. Men hade det vid den tiden varit 100 procent bekräftat av Säpo att han hade kopplingar till IS, då tror jag inte han hade bjudits in.
Kan du svara på hur ni ställer er till extrem islamism?
– Vi är neutrala. Enligt Uppsalamoskéns policy accepterar vi inte radikaliseringar eller någon som inte accepterar demokrati och Sveriges lagstiftning.