Uppsalaföretag anklagas för bolagsplundring
En Uppsalaföretagare i byggbranschen anklagas för att ha plundrat sitt bolag på 4,8 miljoner kronor. Härvan har kopplingar till Baltikum där lettisk polis kopplats in på fallet.
"Planerad bolagsplundring"
Sommaren 1999 gjordes uttag på 4,8 miljoner kronor från ett byggföretag i Uppsala. Enligt företagsledaren användes pengarna för att köpa ett bolag i Lettland.
Polisen misstänker att mannen i själva verket tog ut pengarna och stoppade dem i egen ficka.
Skatteverket i Uppsala har utrett fallet och kommit fram till att det inköpta lettiska företaget bara var värt cirka 10 000 kronor, det vill säga långt mindre än de 4,8 miljoner som Uppsalaföretagaren påstår sig ha betalat i köpeskilling.
Skatteverket kallar det hela "en planerad bolagsplundring".
God ekonomi innan påstått bolagsköp
Det lettiska bolaget, som påstods vara verksamt i byggbranschen, har dock enligt registeruppgifter sysslat med livsmedelshandel.
Uppsalaföretagaren hävdar att han köpte det lettiska bolaget av en Vladislavs Malisko i Riga som kom till Sverige och mottog de 4,8 miljoner kronorna i sedlar. På uppdrag av Uppsalapolisen har lettisk polis forskat efter Vladislavs Malisko utan att hitta honom.
— Frågan är om han finns, säger åklagaren Margaretha Lidman Ling.
Uppsalaföretaget har bland annat gjort installationsarbeten i Barkarby Outlet norr om Stockholm och haft en god ekonomi innan det påstådda bolagsköpet. Men i och med att pengarna togs ut ur firman blev en konkurs oundviklig.
Innan konkursen hade företaget tillgodogjort sig stora summor i ingående moms från staten. När det blev dags att betala den utgående momsen, som uppgick till 852 000 kronor, försattes företaget i konkurs på egen begäran.
I och med konkursen gick fordringsägarna miste om sammanlagt 1,5 miljoner kronor.
Svarta pengar
Uppsalaföretagaren anklagas alltså för att ha tagit ut pengarna svart ur rörelsen och har därför fått sin årsinkomst upptaxerad från 152 000 till 3 432 000 kronor.
— Jag räknar med att fatta beslut i åtalsfrågan under våren, säger Margaretha Lidman Ling.
UNT har utan framgång sökt Uppsalaföretagaren.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!