Deras mål är att köra så bränslesnålt som möjligt under resan från Södertälje till Vordingborg i Danmark och tillbaka.
När UNT når Hanna Fange, 31, vid 11-tiden är hon i Markaryd. Då har hon i snitt förbrukat 29.3 l/100 km. Medtävlaren låg snäppet bättre på 28.8 l/100 km.
– Men det är en bra bit kvar. Det går bra tycker jag, men jag har lite högre förbrukning än vad jag hade hoppats på.
Duellen mellan chaufförerna från två olika åkerier är till för att visa att det går att köra bränslesnålt.
– Det gäller att inte bromsa för mycket, släppa i nedförsbackarna och låta den levande kraften styra. Det handlar om planering av körningen och inga onödiga inbromsningar.
Hanna Fange beskriver torsdagens väderförhållanden som fantastiska – sol och vindstilla. Hon ser Peter Röder i backspegeln under samtalet.
Hur ska du vinna då?
– Bara köra som vanligt. Jag kör alltid mitt bästa. Om det inte går vägen, så har vi båda i alla fall kört bränslesnålt.