Uppsalaborna bland de hurtigaste i landet
Musiken dånar ur högtalaranläggningen och golvet vibrerar. Ett sjuttiotal motionärer i Uppsala har just dragit i gång ännu ett träningspass. Uppsalaborna är bland de hurtigaste i landet visar en ny undersökning.
På Friskis och Svettis eftermiddagspass på Väderkvarnsgatan på söndagen var det full fart.
Foto: Patrik Lundin
- Det är nära till naturen här i Uppsala. Det tror jag gör att många tränar, säger Sabina Bäckman.
Det är Folksam som undersökt svenskarnas motionsvanor. Enligt undersökningen motionerar nästan tre av fyra Uppsalabor minst en gång i veckan. Det är högre än genomsnittet i Sverige och länet placerar sig bland de bästa i landet.
Sara och Fredrik Almlöf har tränat i hop i femton år. De är inne i en träningsperiod just nu och gör två till fyra pass i veckan. Men minst en gång i veckan blir det alltid, oavsett årstid och hur mycket de har att göra i övrigt.
- Det är lite som ett gift. Jag känner ett välbefinnande efter att jag har tränat och den känslan vill man ha igen, säger Fredrik Almlöf.
Att just Uppsalaborna skulle vara mer träningsbenägna än många andra tror Sara Almlöf har att göra med att det finns många studenter i kommunen.
- Akademiker tränar mer än arbetare har jag sett någonstans och det speglar väl den här stan rätt bra, säger Sara Almlöf.
daniel.berglund@unt.se 018- 478 11 86
bildtexter
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!