UNT granskar omdiskuterade omröstningar
Varför röstade den borgerliga alliansen i Uppsala nej till att utveckla Gottsunda, bland annat? Omröstningarna vid kommunfullmäktiges senaste möte har orsakat debatt bland politikerna. UNT har granskat besluten.
Att det blev så sent hänger samman med att de rödgröna partierna gång på gång begärde votering, det vill säga omröstning med rösträkning.
Okynne och ett sätt att obstruera, anser företrädare för alliansen.
- Voteringarna var ett sätt att dokumentera vilka politiker i alliansen som var med och sade nej till miljömärkt el, som anser att kommunen inte ska köpa in mer rättvisemärkta produkter etc, motiverar Erik Pelling (s).
Vill ställa krav
Ett av de rödgrönas krav som ledde till votering var att Uppsala ska leva upp till utmärkelsen "Rättvisemärkt stad".
Det innebär bland annat att kommunen ska köpa in mer rättvisemärkta varor och ställa etiska, sociala och ekologiska krav vid upphandling.
Förslaget röstades ner av alliansen.
- Vi vill gärna ha rättvisemärkning på kommunen, men de rödgröna partierna har inte lyckats förklara vad begreppet innebär, menar kommunalrådet Cecilia Forss (m).
- Det är svepskäl från Cecilia Forss. Vi har flera gånger berättat vad rättvisemärkning är, jag tror inte hon är intresserad av det, säger Erik Pelling.
"Prestigeskäl"
Kommunalrådet Ilona Szatmári Waldau (v) menar att en del av de rödgrönas förslag röstades ner av prestigeskäl; politiker vill ogärna stödja förslag från motståndaren.
- Andra yrkanden röstades ner av politiska skäl, exempelvis att alla hyresvärdar ska ta ett bostadssocialt ansvar. Allianspartierna vill inte ha sådana krav, säger Ilona Szatmári Waldau.
I sammanställningen här intill förklarar Cecilia Forss varför alliansen röstade som den gjorde.
- I flera fall vill vi uppnå samma sak som de rödgröna men vi har olika sätt att genomföra det på, framhåller hon.
Ilona Szatmári Waldau verkar vara av en annan åsikt.
- Med alliansen vid makten blir det flera försämringar för Uppsalaborna. Det blir högre busspriser, fler gator öppnas för bilar och mer prov i skolan. Och jag ser ingen miljöpolitik, de har inget som helst intresse att minska utsläppen från trafiken.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!