Undersökning tror på nya ungdomsjobb

Nära 6 000 nya arbetstillfällen för ungdomar kan skapas i Mellansverige med regeringens nya jobbpolitik. Även nystartsjobb och jobb för äldre kan bli fler.

Uppsala2006-11-28 00:01
Det visar en undersökningen som Öhrlings Pricewaterhouse Coopers gjort bland företag med 10-99 anställda. I Mellansverige finns cirka 4 000 företag i den storleken. Ägare eller vd:ar i 100 av dem har intervjuats om vad det tror den nya jobbpolitiken kan ge.
Hela 75 procent uppger att de är mindre oroliga att nyanställa nu än tidigare och många säger att de också kommer att göra det.
Så här mycket kan det ge enligt Öhrlings:
  • Nystartsjobb med slopad arbetsgivaravgift: 6 800 nya arbeten. Företagen anställer i genomsnitt 1,7 personer.
  • Sänkta arbetsgivaravgifter för unga: 6000 nya jobb i åldrarna 19-24 år. I snitt anställs 1,5 ungdomar per företag.
  • Borttagen löneskatt för personer över 65 år: Drygt 30 procent av företagen uppger att de kommer att anställa någon i den åldern.
  • Minskat sjuklöneansvar med en vecka: Nära 50 procent säger att de kommer att nyanställda med anledning av det.
    Om företagen verkligen skapar jobb i den omfattning de uppger återstår att se. I dag är dock läget på arbetsmarknaden gynnsamt. Enligt Arbetsförmedlingen i Uppsala var antalet nyanmälda platser 16000 i början av november. Det är 60 procent fler än vid samma tid förra året.
    - Den goda utvecklingen är spridd över hela länet och speciellt för gruppen unga finns många nya jobb i olika branscher, säger Stefan Tjärnback, arbetsmarknadsanalytiker.

    Låter mycket
    Att det skulle bli 6000 nya jobb i småföretag i Mellansverige tycker han låter ganska mycket.
    - Men det skulle vara glädjande När det gäller nystartsjobb så vet vi ännu inte vad det kommer att innebära.
    Om två veckor ger Ams ut en egen prognos för arbetsmarknaden i länet. Totalt var arbetslösheten 5,9 procent i slutet av oktober.
    Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!