Två anlagda bränder i Uppsala i dag

Ett par omfattande anlagda bränder utbröt i Uppsala under onsdagen. Ingen människa kom dock till skada.

Uppsala2003-09-24 21:12
Vid biltillbehörsfirman Biltema på Bolandsgatan i Boländernas industriområde var en anlagd brand nära att få fäste i ett helt kemikalielager strax före kl 17-.30 på tisdagseftermiddagen.
Någon okänd gärningsman hade orsakat att ett stort parti wellpapp-balar som förvarades utomhus började brinna — eventuellt sedan förövaren antänt det staket som inhägnar området, enligt preliminära uppgifter.
Elden fick kraftigt fäste i det omkring 50 kubikmeter stora pappersupplaget, som var övertänt när brandkåren anlände. Lågorna gjorde att ett fönster till byggnaden sprängdes av hettan — och där innanför fanns Biltemas hela lager av brandfarliga varor.
Eldens fortsatta spridning kunde dock förhindras.
Släckningsarbetet pågick ännu på kvällen — hela papperslagret måste lämpas om med hjälp av en lastmaskin för att man skulle komma åt alla glödhärdar.

Sommarstuga totalförstörd
Vid 9.40-tiden på onsdagsförmiddagen eldhärjades en sommarstuga som är ensligt belägen i ett skogsparti vid Grantitvägen i Eriksberg i Uppsala. När brandkåren anlände var hela huset övertänt, och det totalförstördes. Samma hus eldhärjades i en anlagd brand som sent som förra veckan.
Även onsdagens brand konstaterades vara anlagd, och en 14-årig pojke misstänks nu efter vittnesuppgifter ha legat bakom branden.
Natten till onsdagen vaknade boende i en fastighet på Jenny Linds väg i Gottsunda av kraftig röklukt. Tillkallad brandkår kunde efter en länge stunds sökande konstatera att en glödbrand utbrutit på en altan på nedre botten. Tillbudet kom snabbt under kontroll. Vem som orsakat branden är ännu oklart.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om