Trafikolycka på Bärbyleden – bilar kolliderade

Två bilar kolliderade på tisdagskvällen i Uppsala. "Förarna verkade vara oense", säger Tobias Åkesson på räddningstjänsten.

Räddningstjänsten och polisen på plats på trafikolyckan på Bärbyleden.

Räddningstjänsten och polisen på plats på trafikolyckan på Bärbyleden.

Foto: Utryckning Uppsala

Uppsala2024-06-25 20:38

Vid 20.30 inkom ett larm om en trafikolycka på Bärbyleden, väg 55 i höjd med Bärby. Olyckan omfattade två personbilar som kolliderat in i vägräcket. Räddningstjänst och polis tillkallades till platsen men lämnade strax efter klockan nio på kvällen.

– Det ska inte röra sig om några allvarliga personskador, men de inblandade verkar vara oense. Oftast kan det vara lite hetlevrat i början, men i de flesta fall lugnar det ner sig efter ett tag, säger Tobias Åkesson på räddningstjänsten.

Vägens ena körfält stängdes av i samband med olyckan, men trafiken kunde återgå till det normala efter 22.00 när bilarna bärgats bort.

Den ena föraren bötfälldes för att ej ha anpassat avståndet till framförvarande fordon.

undefined
Köbildning efter olyckan på Bärbyleden.
Karta: Bärbyleden
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!