På fredagseftermiddagen stod det klart att Anders Gustafsson och Lena Herrmann får vd-poster på MTR Mälartåg respektive MTR Pendeltågen. De ersätter därmed Joakim Sundh, som efter bara strax över ett år på posten lämnar koncernen.
– Jag är mycket glad över att få välkomna Lena och Anders i sina nya roller. De har båda med sig värdefulla perspektiv från sina tidigare erfarenheter både inom och utanför MTR, säger Caroline Åstrand, koncernchef och vd för MTR Nordic i ett pressmeddelande.
De två nya cheferna har båda jobbat inom MTR sedan augusti 2022, Andreas som vd för MTR Tech (ansvariga för fordonsunderhåll) och Lena som hållbarhetsdirektör.
De har dessutom en gemensam bakgrund på SJ, Andreas som vd för SJ Öresund och Lena som bland annat hållbarhetschef.