Tårta för 160-årig kår

Uppsala studentkår firade 160 års jubileum på onsdagen med föreläsning, tårta och mingel. Kårhuset var central plats för firandet då besökarna bjöds på tårta vid halv fyra-tiden på onsdagen.

Språkteknologerna Magnus Larsson och Anna Lindström och juristen Lejla Asoli minglade vid tårtan.

Språkteknologerna Magnus Larsson och Anna Lindström och juristen Lejla Asoli minglade vid tårtan.

Foto: Oscar Segerström

Uppsala2009-03-11 17:57
- Det är ganska fantastiskt att det har funnits en studentkår här så länge. Vi har Sveriges äldsta studentkår och den har gjort väldigt mycket olika saker, alltifrån att bygga bostäder till att inrätta Studenthälsan, säger Klas-Herman Lundgren.
Själv lyfter han fram studentinflytandet på universitetet och arbetet med att förbättra det studiesociala som de två främsta områdena där studentkåren haft framgångar.
På Museum Gustavianum blev det vid 14-tiden föresläsning om studentinflytande och Uppsalas studenkårs insatser genom åren. Senare på kvällen blev det kvällsmingel med snittar och musik på Kalmars pub.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om