Symboliskt erkännande

Den nybildade syriska oppositionsrörelsen Nationella koalitionen sammanträder för närvarande i marockanska Marrakesh. Målet med sammankomsten i Marocko är att organisationen ska erkännas som en viktig politisk kraft av omvärlden.

Karl Rydå

Karl Rydå

Foto: Pelle Johansson

Uppsala2012-12-13 00:00

Därför var det viktigt för Nationella koalitionen när USA:s president Barack gav den sitt erkännande: ”Vi har beslutat att den syriska oppositionskoalitionen nu är inkluderande och representativ nog för att vi ska betrakta den som den legitima representanten för det syriska folket som motsätter sig Assadregimen”, sa Obama i en tevesänd intervju. Tidigare har även Frankrike och en rad gulfstater erkänt organisationen.

Ett amerikanskt erkännande har förstås ett stort symboliskt värde, men det var väntat. Nationella koalitionen har delvis bildats på uppmaning av just USA och Qatar. Det är dessutom osäkert vilken effekt det amerikanska agerandet får. Den nya oppositionsgruppen lider av samma problem som det tidigare Syriska nationalrådet (numera en del av Nationella koalitionen): kopplingen är svag mellan oppositionsgrupperna i exil och den brokiga skara i Syrien som leder motståndet mot Assadregimen.

Det är också detta som får Sverige att vänta med ett erkännande: ”Vi vet vad vi vill ska försvinna, den nuvarande regimen, men det är mer oklart exakt hur oppositionen ser ut”, säger statsminister Fredrik Reinfeldt till TT.

Men trots att Nationella koalitionen i praktiken inte har någon kontroll alls över krafter i Syrien och därmed en obefintlig möjlighet att påverka det väpnade upproret, finns det ändå en poäng med det internationella erkännandet. Ställningstagandena från USA, Frankrike och ett flertal andra stater ska inte främst ses som ett erkännande av den kraft som faktiskt representerar det syriska motståndet, men som av en rörelse som skulle kunna göra det.

Förhoppningen är sannolikt att dessa ställningstaganden stärker Nationella koalitionen på plats i Syrien. Genom att kanalisera stöd genom organisationen kan fler grupper lockas att ansluta sig och på sikt skulle något som liknar en exilregering kunna bildas.

Detta betyder inte att den syriska oppositionen kommer att enas. Den som tror något sådant bedrar sig själv. Däremot kanske det innebär att åtminstone delar av landets opposition kan enas. Och när Assadregimen faller kan det göra stor skillnad. Det vet USA. Därför erkänner man den Nationella koalitionen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om