Sunnerstaskolan måste köpa mat utifrån
Sunnerstaskolans kök är för litet för att laga mat åt alla elever. 200 portioner måste nu köpas in. Det har länsstyrelsen slagit fast.
- Det är dyrare, sämre för miljön och ger sämre kvalitet att köra hit maten, säger Inger Gustavsson, rektor.
5 kronor mer per portion, eller 178 000 kronor på ett läsår, kommer det att kosta.
- En helt onödig utgift, menar Ingrid Gustavsson, som påpekar att skolan alltid lagat maten på plats, trots att det i perioder handlar om över 600 portioner, och att det gått problemfritt.
Just nu ser Uppsala kommun över behoven i sina skolkök.
- Inget är bestämt, men vi vill förstås kunna laga all mat till våra elever här. Hur snart en eventuell ombyggnad skulle kunna ske vet vi dock inte, säger Inger Gustavsson.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!