UNT:s stora vin-test: Här fick vi mest vin för pengarna

Hur mycket är egentligen ett glas vin? UNT kan konstatera att man överlag får en hyfsad mängd i glasen på Uppsalas krogar. Men priset för "ett glas husets röda" skiljer sig åt rejält – från 30 till 165 kronor.

"Särskilt på fredagar och lördagar brukar det vara många som kommer hit för att dricka vin", säger Abdul Majeed Sadat på Benne pastabar.

"Särskilt på fredagar och lördagar brukar det vara många som kommer hit för att dricka vin", säger Abdul Majeed Sadat på Benne pastabar.

Foto: Elin Sandow

Uppsala2025-02-28 11:45

– På en hemmafest är ett glas vin nästan upp till kanten. Men på krogen är ett glas vin väldigt mycket mindre.

Det konstaterar 20-årige studenten Olle Öström, som denna måndagskväll sitter på William's Pub vid Universitetshuset, tillsammans med ett gäng vänner och en stor stark framför sig.

– På hak får man ofta mycket vin till ett lågt pris. På finkrogar betalar man mycket, men får lite. Jag vill inte ha en "upplevelse", jag vill ha mängd, säger Aya Kanbar, 20, och skrattar.

undefined
Studenten Aya Kanbar (längst till höger) är inte mycket för att vin ska vara en upplevelse. Hon vill ha mängd.

Om Olle och Aya beställt in varsitt glas husets röda på William's hade de fått 16 centiliter vin, till en kostnad av 95 kronor. Det är i alla fall vad UNT får. William's är nämligen en av 20 krogar i Uppsala som UNT:s vintestare besökt, utrustade med mätglas för att ta reda på hur mycket vi får och vad det kostar.

Vad "ett glas vin" är, är närmast en filosofisk fråga. Det finns nämligen ingen standard, berättar mathistorikern Richard Tellström.

– Storleken har varierat genom åren. På 1950-talet fick man ut sju glas på en flaska, så då var ett glas vin 10 cl. Men nu har man börjat med de har här badbaljorna till glas som innehåller betydligt större mängder.

undefined
William's Pub ligger nära Universitetshuset.

Så, hur många centiliter vin får man när man beställer ett glas husets röda på Uppsalas krogar? Hur mycket kostar det? Och hur hög är alkoholhalten? Helt enkelt: hur mycket APK, alkohol per krona, får man?

Här på William's Pub har man alldeles nyligen ritat streck på vinglasen. Både för bartenderns och gästens skull. När UNT mäter är det 16 centiliter i glaset.

– Förr var det många som klagade. Vår chef ville införa det här för att personalen ska känna att det är lätt att göra rätt. En ska inte kunna hälla upp 10 centiliter och en annan 25, säger bartendern Ash.

Har klagomålen försvunnit?

– Ja!

En annan av barerna använder ett litet mätglas för att det ska bli exakt lika mycket till alla som beställer ett glas vin. Vanligast är dock att bartendern måttar med ögonen när hen häller upp vin.

undefined
På The Churchill Arms kostar ett glas husets röda 94 kronor. Mängden blev 19 centiliter när UNT var på besök.

På Plock anser man att 15 centiliter är precis vad ett glas vin ska innehålla.

– Fram till för tre-fyra år sedan var det 18 centiliter som gällde, men eftersom priserna har gått upp är det numera 15 centiliter. Det innebär att vi kan få ut fem i stället för fyra glas från en flaska, säger Stefan Wahlstrand på Plock.

undefined
För tre-fyra år sedan fick gästerna på Plock 18 cl i sina vinglas, numera är riktmärket 15 cl. Förklaringen är högre priser säger Stefan Wahlstrand på Plock.

Hur vet ni att ni häller upp just 15 centiliter?

– Med erfarenhet ser man det. Nyanställda får mäta upp 15 centiliter vatten i ett vinglas och ha bredvid som jämförelse.

Andra krogar är generösare. På O´Neills visar vårt mätglas hela 21 centiliter. På Uppsala Ölhall, O´Learys samt Le Parc får vi 20.

Men Albin D. Heijkenskjöld, bartender på Uppsala Ölhall, tycker att det är för mycket.

undefined
Bartendern Alvin D Heidenskjöld tycker att ett glas vin ska vara 15 centiliter.

– Det är inte bra, då vet inte folk hur mycket de dricker och kan bli för fulla. Men chefen vill att vi fyller glasen mycket för han tror att kunderna vill ha det.

På dessa fyra krogar får man alltså mycket vin i glaset – men de ligger ändå långt efter testets vinnare vad gäller alkohol per krona. På helt ohotad förstaplats ligger nämligen ett ställe som tar (håll i er nu!) 30 kronor glaset: Benne Pastabar i Kvarnengallerian.

– Ja, haha, folk brukar haja till när de går förbi och ser priset, säger Abdul Majeed Sadat, som precis har hällt upp 18 centiliter i vårt glas.

undefined
På Benne pastabar får man överlägset mest vin för pengarna.

Benne Pastabar har därmed överlägset högst APK i UNT:s test. På Benne får man fem gånger mer alkohol för pengarna än på det dyraste stället. Uppe på Miss Voon, på tolfte våningen i Elite Hotel-huset, har man utsikt över hela stan. Men man får hosta upp 165 kronor för ett glas husets röda. Här är det just "upplevelsen" och inte mängden som är målet.

undefined
På Miss Voon får man ge 165 kronor för ett glas med husets röda vin.

– Kvalitet är alltid vår högsta prioritet. Vi arbetar med viner som är noggrant utvalda för att komplettera vår meny och lägger mycket omsorg på att säkerställa att varje gäst får en riktigt bra vinupplevelse, säger Sanna Salo, driftchef på Miss Voon.

Men om man nu tycker att man får alldeles för lite vin i glaset – får man klaga då? Javisst, säger mathistorikern Richard Tellström:

– Det ska man absolut göra. Är det rimligt att den här lilla skvalpen på botten är ett glas? Det ska man ifrågasätta.

UNT:s vinrunda:

Benne Pastabar: 18 cl, 30 kronor, 14 procent. 180 ml x 0,14 / 30 : 0,84 APK

Contento Deli: 18 cl, 79 kronor, 14,5 procent: 0,33 APK

Unico: 19 cl, 75 kronor, 13 procent: 0,33 APK

Döner & Co: 19 cl, 69 kr, 12 procent: 0,33 APK

Studentbaren (tidigare Lion Bar): 15 centiliter, 65 kronor, 14 procent: 0,32 APK

O'Neills: 21 centiliter, 99 kr, 14 procent: 0,30 APK

Uppsala Ölhall: 20 centiliter, 89 kronor, 13 procent: 0,29 APK

Palermo: 17 centiliter, 75 kronor, 12 procent: 0,27 APK

Baras (Kungsgatan): 17 centiliter, 82 kronor, 13 procent: 0,27 APK

Churchill Arms: 19 centiliter, 94 kronor, 13,5 procent: 0,27 APK

Plock: 18 centiliter, 98 kronor, 14 procent: 0,26 APK

O'Learys: 20 centiliter, 99 kronor, 12,5 procent: 0,25 APK 

William's Pub: 16 centiliter, 95 kronor, 13 procent: 0.22 APK 

Bishops Arms (Elite hotell): 17 centiliter, 99 kronor, 13 procent: 0,22 APK

Saluhallen: 18 centiliter, 115 kronor, 13,5 procent: 0,21 APK

Happy Duck bar (Interpools framficka): 15 centiliter, 95 kronor, 13,5 procent: 0,21 APK

Le Parc: 20 centiliter, 115 kronor, 12 procent: 0,21 APK

Bryggeriet Ångkvarn: 16 centiliter, 118 kronor, 15 procent: 0,20 APK

Stationen: 15 centiliter, 109 kr, 12,5 procent: 0,17 APK

Miss Voon: 19 centiliter, 165 kronor, 14 procent: 0,16 APK

Så gjorde vi

Vi valde ut 20 av Uppsalas krogar, delvis av slump, delvis utifrån hur välkända krogarna är. 

Vi beställde "ett glas husets röda", självklart utan att berätta att vi kom från UNT. Därefter hällde vi över vinet i ett mätglas. Utöver mängd noterade vi även pris samt alkoholhalt. Vi smakade på vinet för att känna att det inte var dåligt/gammalt, men tömde inte glasen. Alla krogar fick okej, men i övrigt har vi inte bedömt smak.

Utifrån uppgifterna har vi räknat ut hur mycket alkohol per krona (APK) man får i glaset på respektive krog.

Detta är inget vetenskapligt test, utan ger en bild av hur mycket vi fick i glaset vid det aktuella mättillfället.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!