Stor vattenläcka i nya polishuset
Vatten läckte ut i stor omfattning från det nya polishuset på förmiddagen. Ett rör som inte fanns med på kartan upptäcktes för sent. - Det är vårt folk på plats som orsakat det, säger Kenneth Lindberg, sektionschef på kommunen.
En bit av Svartbäcksgatan svämmades över och norra körfältet stängdes av för trafik.
Foto: Sven-Olof Ahlgren
- Vi har hejd på vattnet nu och området är framkomligt. Det är ingen katastrof men vi har problem att få igen ventilen helt, säger Kenneth Lindberg.
Enligt förbipasserande handlar det om en stor mängd vatten som läckt ut. En bit av Svartbäcksgatan svämmades över och norra körfältet stängdes av för trafik. Under eftermiddagen när reparationsarbetet sätter igång måste kommunen stänga av vattnet helt. Då blir Länsförsäkringar av med sitt vatten. Om fler kommer att påverkas vet inte Kenneth Lindberg i nuläget.
- Vi informerar berörda direkt på plats, säger han.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!