På fredagseftermiddagen befann sig två brandstationer plus ledning från brandkåren vid Kungsgatan. Det gula huset, som tidigare har varit lokal för Gamla Uppsala Buss, fylldes med rök. Men någon brand var det inte frågan om. Brandkåren hade nämligen en stor övning på gång.
– Det är ett hus på tre våningar. Vi övar på rökdykning och då ska det vara folk kvar i huset så vi har rökmaskiner och dockor där inne, säger insatsledaren Marcus Nordalen som var på plats.
Flera brandbilar och brandmän intog den övergivna parkeringsrutan. Styrkan kom från stationen i Rosendal och Tierp. Även insatsledare tog del av övningen.
– Vi har flyttat runt lite personal för att kunna möjliggöra att stationerna skulle få vara med, säger Marcus Nordalen.
Det var en så kallad kall rökdykning som brandkåren övade på. Det innebär att man gör en rökdykning utan eld och använder sig av teaterrök.
– Vi har svårt att hitta bra övningsobjekt men genom kontakter fick vi möjlighet att öva i det här huset.
I ett rökfyllt hus fick brandkåren lokalisera och rädda dockor. Initialt hölls detaljerna om övningen hemligt, detta för att ingen skulle kunna förbereda sig på vad som skulle inträffa. Två andra styrkor var på plats under förmiddagen.
– Det är ett jättebra objekt att öva i, det är ett hus på tre våningar, säger Marcus Nordalen.