Stöld från byggarbetsplats – samlat värde på 200 000

Ett tiotal byggföretag har råkat ut för en omfattande stöld i Ultuna. Företagen är verksamma på en byggarbetsplats där någon tagit sig in utan lov genom att klippa upp låset.

Polisen upprättar en anmälan om stöld genom inbrott.

Polisen upprättar en anmälan om stöld genom inbrott.

Foto: Stina Järperud

Uppsala2021-04-12 20:35

– Någon har tagit sig in på en byggarbetsplats och stulit saker som tillhör andra, säger Daniel Wikdahl, polisens presstalesperson.

I Ultuna har grinden till en stora byggarbetsplats knippsats upp av inbrottstjuvar under helgen. Genom att länsa flera byggbodar på området har tjuvarna lyckats tillskansa sig gods till ett samlat värde på runt 200 000 kronor.

Stölden ska ha inträffat någon gång mellan klockan 15 på lördag eftermiddag och klockan 06 på måndag morgon. 

Har ni någon misstänkt?

– Nej.

Hur har tjuvarna tagit sig därifrån?

– Det vet jag inte.

Polisen har upprättat en anmälan om stöld genom inbrott.

– Vi får det till ett tiotal målsägare eftersom det är flera företag som påverkats, säger Daniel Wikdahl.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!