IP-Only:s presschef Niclas Karnhill uppgav för UNT under morgonen att det var deras högsta prioritet att laga felet så att de boende skulle kunna se OS-finalen.
Felet var dock inte löst till matchen utan på leverantörens driftstörningshemsida stod att prognosen var 16:00. Anledningen ska vara att teknikerna inte fick tillgång till lokalerna där servrarna står.
- Vi beklagar problemen som uppstått på grund av strömavbrottet. Vi förstår hur viktig internetförbindelsen är för våra kunder och vi arbetar i nära samarbete med såväl elbolaget och fastighetsägarna för att lösa problemen snabbast möjligt. Efter felrättningen kommer vi tillsammans med andra inblandade företag noga gå igenom incidenten så att problemen inte uppstår igen, skrev Niclas Karnhill, presschef på IP-Only vid 15-tiden.