Byggplaner på 1800-talsgård får skarp kritik

Planerna på nybygge i en gårdsmiljö från 1800-talet nära Vaksala torg får rejält mothugg av länsstyrelsen.

Det planerade kontors- och butikshuset i tre våningar intill gamla pantbanken vid Vaksalagatan-Salagatan. Exakt utseende bestäms senare.

Det planerade kontors- och butikshuset i tre våningar intill gamla pantbanken vid Vaksalagatan-Salagatan. Exakt utseende bestäms senare.

Foto: Illustration: Vespr AB

Uppsala2022-05-17 12:00

På en innergård vid Salagatan, bakom den gamla pantbanken från 1880-talet och bredvid ett tingshus från 1878, planeras ett mindre kontors- och butikshus. Ett gårdshus rivs och en stor lönn fälls för att ge plats åt det nya huset.

I kvarteret finns flera äldre byggnader som bildar en av få bevarade gårdsmiljöer i Uppsala från 1800-talets slut. Husplanen fick omarbetas för att passa i den känsliga miljön innan byggnadsnämnden ansåg att den uppfyllde kraven. När förslaget nu varit på en första remissomgång står det klart att länsstyrelsen har allvarliga invändningar. 

Enligt länsstyrelsen försvinner gårdsmiljöns tidstypiska kontrast mellan rik gatufasad och enkel bakgård om byggplanen genomförs. Gården har "lika högt kulturhistoriskt värde som den pampiga gatufasaden", skriver myndigheten, som också anser att kärnvärden i Uppsalas stadsmiljöer riskerar att urholkas bit för bit av olika nybyggnadsprojekt. Om huset ändå byggs vill länsstyrelsen att det flyttas så att det gamla tingshuset fortfarande blir synligt från Vaksalagatan. 

Även kommunens kulturnämnd konstaterar att miljön har högt kulturellt och historiskt värde men anser att byggplanen tar tillräckligt mycket hänsyn för att få grönt ljus. Föreningen Vårda Uppsala efterlyser en annan utformning av taket, men anser i övrigt att förslaget har flera fördelar. 

I nästa steg tar byggnadsnämnden ställning till om planen ska justeras innan den skickas ut på en avslutande remissomgång. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!