På hemmaplan har det gått tungt för flertalet av lagidrotterna. Valsta Syrianska var topptippat inför årets division 1-säsong i fotboll, men åtta poäng på de sex inledande omgångarna var för dåligt enligt styrelsen, så nye tränaren Richard Bråthe fick sparken. Ranko Djordjic tog över, men det gav ingen effekt. En bidragande anledning till det var att flera tongivande spelare lämnade klubben sedan de inte fått ut sin lön. Mot slutet var truppen oerhört tunn, men Valsta hade marginalerna på sin sida och klarade sig kvar med en poängs marginal. Noterbart är att under Ranko Djordjic ledning tog laget i snitt 1,2 poäng per match. Motsvarande siffra under Richard Bråthes tid var 1,33. När säsongen var slut tackade Ranko Djordjic för sig. Ny tränare blev Thomas Dahlberg, och han har en tuff uppgift framför sig att försöka klara kontraktet under säsongen 2011 då ekonomin är körd i botten och klubben precis undvek konkurs under hösten.
Även Märsta IK:s division 4-herrar i fotboll gick in i årets säsong med höga ambitioner. Men fyra segrar, en oavgjord och fyra förluster på de inledande nio omgångarna gjorde att laget var avhängt från toppstriden och nygamle tränaren Micke Broberg fick sparken och ersattes av Elias Charbachi och Freddy Gonzales. Här gav tränarbytet en liten, men knappt märkbar effekt. Den nya duon skrapade i hop i snitt 1,69 poäng per match medan Micke Brobergs resultat var 1,44. Men faktum kvarstår. Laget underpresterade hela säsongen och kom till slut 18 poäng efter seriesegrarna.
Rosersbergs/Märstas damer hade också hoppats på en topplacering i damtrean i fotboll, som på förhand såg väldigt oviss ut. Men även här gick det snett redan från början och RIK/MIK kunde inte hänga på de i toppen, utan blev tidigt ett mittenlag. Under hösten slutade tränaren Björn Lindmark och assisterande tränaren Åke Karlsson fick ta över. I samma serie lyckades Lagga/Långhundra skrapa ihop tillräckligt många poäng för att hänga kvar. Målskillnaden 20–69 på 18 matcher skvallrar dock om att det behövs förbättringar såväl offensivt som defensivt.
Arlanda Jets fick kvala för att hänga kvar i Superserien i amerikansk fotboll även i år. Den här gången blev det förkrossande 28–6 mot Örebro Black Nights i den avgörande kvalmatchen hemma på Midgårdsvallen. Klubben valde att satsa på två unga svenska quaterbackar medan de flesta motståndarlagen i Superserien hade importerade amerikanska killar. Hur Arlanda Jets gör inför 2011 beror nog på hur ekonomin ser ut. Klart är att amerikanska spelare höjer kvaliteten på laget, men försämrar kontinuiteten i lagbygget. Kortsiktigt ger importer resultat, men långsiktigt är det bättre att satsa svenskt.
Även Wings har haft ett knackigt år. I våras blev det en femteplats i herrarnas alletta i ishockey och säsongen var över redan i slutet på februari. Under hösten har laget varvat bra och dåliga insatser. I den 27:e och sista omgången slank ett formtoppat Nacka, som ett tag låg näst sist, förbi med en poängs marginal och tog den sista allettaplatsen. Många skador och dålig effektivitet i anfallszon har varit Wings akilleshäl under hela hösten. Men i den sista och avgörande matchen hemma mot Järfälla var det faktiskt spelet i egen zon, som tidigare under säsongen varit lagets styrka, som fallerade. Efter nyår väntar i stället spel i fortsättningsettan med nya derbyn mot Väsby och Vallentuna. Vinner Wings serien väntar kvalspel mot trean eller fyran i allettan. Det kanske kan bli ett revanschmöte med Nacka.
Wings A-juniorer missade sin alletta och får sikta på att hänga kvar i division 1.
B-juniorerna har inte vunnit en enda match under ordinarie tid på 22 omgångar i den östra elitserien. Tränaren Patrik Bengtsson ersattes av Tommy Samuelsson och Tommy Bergling efter halva serien, men det blev inga trepoängare trots tränarbytet.
Sigtuna HC tog i våras klivet upp till division 3 norra och klarar sig efter omständigheterna bra, men är precis som vanligt ruskigt ojämna.
Skånelas herrar var nära en allsvensk kvalplats i våras, men lyckades inte komma i kapp topplagen efter en svag inledning på säsongen. Inför årets säsong kom Jimmy Karlsson tillbaka från allsvenska Hammarby. Laget har varit väldigt ojämnt under hösten. Segrar mot de tre topplagen har varvats med ”onödiga” förluster mot lag längre ned i tabellen. Svajiga målvaktsinsatser har varit en av orsakerna. Mot slutet har unge Marcus Nilsson imponerat mellan stolparna. Kanske kan det göra att Skånela når allsvenskan under våren. Klubbens damlag har gjort en imponerande höst under ledning av nye tränaren Anders Ericsson, trots flera tunga spelartapp, och ligger på en stabil plats i mitten på division 1.
Vassundas herrar åkte ur division 2 efter en uddamålsförlust i sista omgången i våras. Nu är Urban Lindberg tillbaka som tränare och laget ligger bra till för att sig tillbaka till tvåan. Damlaget tog steget upp i division 2 i våras, men sladdar efter höstsäsongen och riskerar nedflyttning.
På innebandysidan tvingades Arlanda IBK i höstas lägga ner sitt division 2-lag för damer. Det har gynnat SK Vide, som var nykomlingar i trean efter att ha kvalat sig upp i våras. Även vides herrar gick upp i trean och är ett topplag. Arlanda IBK sladdar i samma serie. Rosersbergs IK gick också upp i herrtrean, men eftersom de som klubb tillhör Stockholm spelar de inte i samma serie som Vide och Arlanda. Märkligt! Precis som Vide är de ett topplag och kan mycket väl gå upp i tvåan till våren.
Det här är ett urval av vad som har hänt. I de relaterade artiklarna finns ännu fler händelser från det gångna året. Fortsätt att följa de lokala lagen och utövarna på våra sportsidor och vår hemsida. 2011 lär innehålla minst lika många framgångar och besvikelser. Avslutningsvis vill jag tacka alla de som skickar in tips och resultat. Utan er hade vi inte haft bygdens bästa sportbevakning.