2017 fick Jonathan Tigrar på företaget Go Adventure en idé om en ny turistattraktion i Uppsala. Tanken var att arrangera spökvandringar i kulvertarna under Ulleråker. Man skulle ta fasta på mentalsjukhusets historia, placera ut scenografi, ta in statister och skapa en skräckfylld upplevelse i kulvertarna.
– Jag pratade med en person som berättade om ett rum i kulvertarna där det bara stod ett badkar. Det lät så skrämmande! När vi läste på om psykiatrins historia så fick vi många idéer om hur man skulle kunna bygga en historia runt det.
Det togs fram ett förslag som skickades in till kommunen, men där tog det stopp. Jonathan hade kontakt med två tjänstemän som jobbade med platsutvecklingen i Ulleråker. Förhoppningen var att man tillsammans med kommunen skulle utreda möjligheten att hålla arrangemang i kulvertarna. Till slut kom beskedet från kommunen: kulverterna inte är säkra för allmänheten att vistas i.
För Jonathan var beskedet en besvikelse. Han blev aldrig bjuden på ett möte och fick aldrig besöka kulvertarna.
– Jag kände inte att man utredde frågan ordentligt. Man hade kunnat unna sig ett besök, kanske med en tekniskt kunnig person, och faktiskt utrett: skulle det vara möjligt att använda lokalen till det här ändamålet?
Ingen av tjänstemännen som Jonathan då hade kontakt med jobbar idag kvar på kommunen. Enligt Kristina Sandberg, projektledare mark- och exploatering på Uppsala kommun, så kan det ha funnits skäliga grunder till beslutet.
– Under 2017 när förfrågan inkom pågick rivning av byggnader 76 och 21. De ligger i direkt anslutning till kulverten. Då såg man nog uppenbara säkerhetsrisker, säger hon.
Sedan dess har kulvertarnas öde omarbetats flera gånger. Egentligen skulle hela kulvertsystemet redan varit rivet idag, men så blev inte fallet. Om ett år försvinner den södra delen av kulverten, men den norra blir kvar på obestämd tid. Nu öppnar kommunen för att man kan göra en ny bedömning av möjligheten att arrangera spökvandringar.
– Vi välkomnar att man kommer in med en förfrågan eftersom att förutsättningarna är annorlunda idag. Då kan vi göra en ny utredning av frågan, säger Kristina Sandberg.
Beskedet från kommunen innebär att Go Adventure nu kommer göra ett nytt försök att arrangera spökvandringarna.
– Vi kommer definitivt skicka in en ansökan om att få guida där efter semestrarna, berättar Jonathan Tigrar.