Spex-vinnare korad av "usel" jury

I en korridor på V-Dala nation avslöjades årets vinnaren av akademins pris till en framstående sångtextförfattare inom Uppsalas spexvärld.

Uppsala2016-10-13 21:29

"Tanken är att det ska bli lite av ett antiklimax".

Så säger Micke Carlsson, ordförande i Upsala Stora Lyriska Akademi (U.S.L.A.), till UNT över telefon ett par timmar innan organisationen, bestående av framför allt före detta studentspexare, avslöjar vinnaren av akademins pris till en framstående sångtextförfattare inom Uppsalas spexvärld.

Lite senare, i V-Dala nations lokaler på Sysslomansgatan, kan man konstatera att målet är uppnått. Det är verkligen ett antiklimax. UNT blir placerade i en upplyst korridor utanför dörren till en av läsesalarna på V-Dalas övervåning. Efter ett par minuter kommer U.S.L.A:s "tillfällige ständige sekreterare", Josefina Jonsson, ut i en balklänning och läser juryns motivering på ett papper. Allt ackompanjeras av rytmer från trummor från ett rum intill där det pågår någon form av samba-övning. Allt påminner om ett väldigt konstigt nobelpris-avslöjande.

– Uppsala Stora Lyriska Akademi har beslutat att tilldela Rasmus Allerstrand sitt stora usla pris, säger Josefina Jonsson, vid offentliggörandet. Hon lämnar en kort motivering innan hon tackar för sig och går in i läsesalen igen. Slut på annonseringen.

När UNT får en ny intervju med Micke Carlsson strax efteråt står det dock klart att priset inte bara är ett ironiskt skämt. Faktum är att organisationen under en lång tid lagt ner mycket tid på att få fram en vinnare. I stort sett har man gått igenom alla studentspex som arrangerats i Uppsala under året. Förhoppningen är att priset framöver ska delas ut årligen.

– Vi har kollat på texter som framförts som lyriska texter, framför allt sångtexter. Vi har till exempel  kollat på hur texterna är uppbyggda, om de är roliga och hur pass annorlunda de är. Det är framför allt det sistnämnda som utmärker årets pristagare, Han har gjort en grej av att skriva rap-texter som är väldigt bra.

Någon stor prissumma kommer det dock inte att bli för årets vinnare av U.S.L.A:s spexpris, men väl en medalj och ett diplom. Akademi-medlemmarna ska bara få tag på vinnaren först.

– Rasmus Allerstrand vet inget än. Vi måste få tag på ett telefonnummer till honom, säger Carl Mikael Carlsson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om