Sommarvärme i stan

På påskledighetens sista dag nådde värmen helgens maxtemperatur på 20 grader i Uppsala. Påskens sommarväder svalnar dock något till Valborg, men ett nytt högtryck väntar.

Foto: Jörgen Hagelqvist

Uppsala2011-04-25 17:46

Nej, våren tycks inte tveka i år. Om det vackra vårvädret fortsätter som det varit hittills kan vi räkna med att knopparna brister tidigare än vanligt. För påskhelgen bjöd faktiskt på rent sommarväder. Dygnsmedeltemperaturen låg kring tio grader vilket enligt Sten Laurin, meteorolog på SMHI, är definitionen för sommarvärme.

På annandagen kryllade Uppsala av lediga påskfirare som vände ansiktet mot solen, och varenda parkbänk och uteservering var fullsatt. Elin Stolt, Hanna Ekman Tanndal och Alva Starlander åt lunch i vårsolen på trappan i Årummet på Östra Ågatan. I morgon, tisdag, börjar skolan igen, och att gå tillbaka till skolbänken kändes extra avlägset efter ett så soligt påsklov, konstaterade de.

Meteorologen Sten Laurin kan bekräfta att våren hittills faktiskt varit ovanligt varm.
– Det är över normalt. Dygnsmedeltemperaturen brukar bara ligga kring sju grader så här års, säger han.

Våren kom ovanligt tidigt över hela Götaland och Svealand upp till Mälardalen och Uppsala.
– Den kom redan den åttonde mars vilket är ovanligt tidigt. Vanligtvist brukar våren komma kring den tjugonde mars, säger Sten Laurin.

På söndagen och måndagen nåddes påskhelgens maxtemperatur med 20 grader i Uppsala. Lördagen låg på 18 grader som högst och fredagen låg kring 16 grader. Men efter helgens sommarvärme blir det nu något svalare med temperaturer, som enligt Sten Laurin är mer normala för denna period.

På Valborg blir det dock uppehåll och växlande molnighet, med inslag av sol. Men i morgon, tisdag, blir det svalare med en kallfront som dragit ner över landet under natten. Dagen väntas bli molnig med någon regnskur och högst 15 grader.
– Men högtrycket ser dock ut att komma tillbaka längre fram, säger Sten Laurin.

Redan på onsdag och torsdag väntas sol och 15-16 graders värme. Fredagen blir kallare med 14-15 grader och moln. På lördagen, som är Valborgsmässoafton, väntas växlande molnighet med soliga stunder och uppehåll. Första maj, på söndag, ser ut att bjuda på liknande väder som på lördagen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!