Sommarens modetrend - eller flopp?

Organisationen Svensk Handel utnämnde igår "burkabikinin" till storsäljare i sin prognos för sommarens handel. En specialdesignad baddräkt för muslimska kvinnor skulle sätta fart på handeln, ansåg man.

Här kommer sommarens modeplagg, om man får tro Svensk Handel.

Här kommer sommarens modeplagg, om man får tro Svensk Handel.

Foto: AP

Uppsala2008-06-04 12:02
Men klädhandeln i Uppsala, med många muslimska kunder,har inte hört talas om storsäljaren. Inte på H& M, inte på specialbutiken Gabriellas Wunderwear, inte heller på Kapp-Ahl.
- Jag hörde talas om burkabikinin för några år sedan, men då trodde jag att det handlade om ett skämt, säger butikschefen Lennart Bellqvist.

- Det har jag aldrig hört talas om. Det går ju inte att ha bikini om man inte får visa håret, säger Cecilia Florencio, butikschef, Lindex.
Det Svensk Handel avser är en australisk produkt, burkini, som mycket riktigt är en heltäckande baddräkt. Den tillverkas och säljs av företaget Ahiida. Men någon storsäljare är det knappast. I alla fall inte i Uppsala.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om