â Det brukar bli sĂ„ nĂ€r snön smĂ€lter och det torra fjolĂ„rsgrĂ€set kommer fram. DĂ„ kan det rĂ€cka med en gnista frĂ„n en grill för att det ska börja brinna, sĂ€ger Linnea Rehn, meterolog pĂ„ SMHI.
Hon berÀttar att det fortfarande Àr fuktigt i marken och att det Àr pÄ ytan som det finns risk för brand. De nÀrmaste dagarnas mildare vÀder gör att varningen troligen kommer att kvarstÄ fram till helgen. Men enligt Linnea Rehn gÀller den framför allt under dagtid.
â PĂ„ kvĂ€llarna faller temperaturen och det uppstĂ„r dagg i grĂ€set. DĂ„ blir brandrisken mycket mindre.
Ăven i andra delar av lĂ€net varnar SMHI för grĂ€sbrandsrisk. PĂ„ de flesta platser rör sig dĂ„ emellertid framför allt om en varning pĂ„ lĂ€gre risknivĂ„ â âliten eller mĂ„ttlig brandfaraâ.