I fem år har de tolv eleverna i klass 5 på Skyttorpskolan samlat till en klassresa till Göteborg. I torsdags gick till slut tåget och sdan dess har både Liseberg och Universeum hunnits med. Under lördagen var tanken att klassen skulle gå på stan och åka båtsightseeingen Paddan innan flyget tillbaka till Arlanda skulle lyfta på lördagskvällen.
– Vi bokade ett flyg för att eleverna skulle få en upplevelse. Det är inte alla som har flugit innan och därför tänkte vi att det kunde vara lite roligt, berättar föräldern Susanne Andersson som är med på resan.
Under fredagen checkade de föräldrar som är med på resan in alla elever på flygresan utan att några problem uppstod. Först klockan 19 på kvällen kom beskedet: flyget som klassen skulle åka med hade ställts in på grund av strejken.
– Först klockan tolv i natt lyckades vi boka tåg till barnen men än så länge har vi inte kunnat få med alla på ett och samma tåg. Vi ska försöka ordna det i dag, berättade Susanne Andersson på lördagsmorgonen.
Hur har det senaste dygnet varit?
– Det har varit lite kaos här. Men värst har det väl varit för föräldrarna som är kvar i Uppsala som funderar på när de ska få hem sina barn igen.
Det var under fredagen som Svenska pilotförbundet tog ut 400 medlemmar i strejk och under lördagen kan 20 000 resenärer drabbas av inställda flyg, enligt ett pressmeddelande från SAS.
– Jag ber om ursäkt till alla SAS-kunder för att svenska pilotföreningen har beslutat sig för att strejka. Det påverkar passagerarna som är den oskyldiga tredje parten I den här konfliken. Vi har gjort allt som stått i vår makt för att undvika en strejk men tyvärr har vi inte lyckats komma fram till en överenskommelse.. Vårt fokus just nu är att ta hand om våra kunder och vi arbetar nogsamt med att hjälpa alla passagerare som påverkas av strejken, säger Karin Nyman, Vice President Communications på SAS.
Uppdatering: Vid 11.30 på lördagen kunde föräldrar hemma i Skyttorp pusta ut. Då stod det nämligen klart att alla elever får åka hem på samma tåg.
- Klockan 18.30 lämnar tåget och är framme kloockan 23.26 i Skyttorp. Så istället för att landa klockan 19 på Arlanda blir det en lång dag med shopping i Nordstan. Inte något ont som inte för något gott med sig, skriver Susanne Andersson i ett sms till UNT.