Skolelever mötte dansproffs

Afrikanska rytmer fyller gymnastiksalen på Bolandsskolan och den sydafrikanske dansaren Themba Nkabinde drar i gång med uppvärmningen. Med de karaktäristiska klickljuden betonar han takten och eleverna gungar med i musiken.

Foto: Staffan Claesson

Uppsala2007-04-16 19:47
Dansgruppen Moving into dance Mophatong från Sydafrika har kommit till Uppsala för att hålla i en workshop. Bolandsskolans estetprogram och Eric Sahlström Institutet i Tobo har fått pröva på Afrofusion, en blandning av afrikanska danser. Samarbetet mellan Sydafrika och Sverige är startat av Danshögskolan i Stockholm. Eva Forsberg Pejler är danskonsulent på Dans i Uppland och hon har ordnat mötet mellan eleverna och de professionella dansarna.
- Jag önskar att fler elever fick chansen att möta dem, det är så fantastiskt roligt, säger hon.

Tyngdpunkten i Afrofusion ska vara låg, något som visar sig vara lite ovant för de svenska dansarna. Efter en stund har kinderna blivit rosiga och att pausa blir oundvikligt. Pelina Ulusoy och Lina Alkell kämpar sig på tunga ben ut i omklädningsrummet för en kort vila.
- Det är fett jobbigt. Han tog kål på mina vader, säger Pelina Ulusoy.
Båda tycker att det är kul att lära sig nya danser från andra kulturer.
- Det är blir extra intressant för att de har dansat det här sen de varit små, säger Lina Alkell.

Ute i gymnastiksalen tystnar musiken en stund och eleverna pustar ut.
- Andas ni? ropar läraren Themba Nkabinde på engelska med afrikansk dialekt.
I omklädningsrummet bestämmer sig tjejerna för att ta sig ut på golvet igen.
- Tänk att de dansar i 40 graders hetta hemma i Afrika. Jag skulle aldrig klara det, säger Pelina Ulusoy.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om