Skolchefen om kritiken: "Måste ta krafttag"

Planen är vanlig undervisning så fort som möjligt – det är därför distansundervisningen utvidgas. Så svarar Uppsalas gymnasiechef på kritiken från lärare och elever.

"Många har slappnat av och smittats på fritiden, bland annat på fester", säger Christine Johnson, gymnasiechef i Uppsala kommun. Hon hoppas att Uppsalas gymnasieelever inte festar under höstlovet.

"Många har slappnat av och smittats på fritiden, bland annat på fester", säger Christine Johnson, gymnasiechef i Uppsala kommun. Hon hoppas att Uppsalas gymnasieelever inte festar under höstlovet.

Foto: Michaela Hasanovic/Uppsala kommun

Uppsala2020-10-24 05:02

– Målet är att alla elever så fort som möjligt ska undervisas som vanligt i skolorna. Men vi måste ta krafttag för att bromsa den allvarliga samhällssmitta vi nu ser, annars måste vi kanske övergå till enbart distansundervisning.

Det säger Christine Johnson, gymnasiechef i Uppsala kommun, apropå kritiken från lärare och elever om nya besked kring distansundervisning.

Unga blir inte särskilt sjuka och är inga stora smittspridare. Får gymnasieungdomar ta för stort samhällsansvar?

– Vi har inga klustersmittor på skolorna, men vi har ju en allmän smittspridning och den är gymnasieeleverna en del av. Vi har tät dialog med smittskyddet och med UL för att undvika trängsel på bussar till och från skolor.

Skolorna stängdes helt torsdag och fredag innan höstlovet. Är det rimligt att stänga skolor för tusentals elever för att minska trängsel i bussar?

– Stängningen just de två dagarna var främst en markering för att eleverna ska förstå allvaret. Många har slappnat av och blivit smittade på fritiden, bland annat på fester. Jag uppmanar alla elever att inte festa under höstlovet.

Lärare menar att elevernas psykiska hälsa och kunskaper riskeras. Håller du med?

– Ja absolut. Vi väger hela tiden det mot risken för smittspridning. Men det finns även oroliga elever som tycker det är bra med distansundervisning.

Har ni funderat på att sätta in särskilda skolbussar?

– Frågan har kommit upp, men det är inte så lätt att organisera det.

Distans terminen ut

Gymnasieskolorna stängdes i mars på grund av coronapandemin, och eleverna distansundervisades då på heltid. I höst har tvåorna och treorna på Uppsalas största gymnasieskolor distansundervisats på deltid, medan ettorna varit i skolan.

När smittspridningen ökade kraftigt i Uppsala i oktober beslutades att det blir fortsatt distansundervisning för samtliga årskurser på de fyra största gymnasierna terminen ut. Skolorna stängdes också helt torsdag och fredag innan höstlovet. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!