I dag heter skolan Lyrans Läroverk och har lockat till sig flera nya elever, bland annat från Kajans nerlagda grundskola.
Men om de nya ägarna ska få nytt tillstånd för att driva undervisning är oklart. Skolinspektionen har inte påbörjat processen ännu. Faktum är att myndigheten inte ens fått in en fungerande ansökan från de nya ägarna.
Skoltillståndet för Manar Al-Houda drogs in sommaren 2024. Skolinspektionen har vid flera tillsynsbesök konstaterat att skolan inte uppfyller skollagen och bristerna ansågs vara så allvarliga att skolan måste stängas.
Beslutet överklagades av föreningen bakom skolan och under den rättsliga processen har skolan fortsatt undervisa elever och fått skolpeng för det.
I november tog nya ägare över, medlemmar byttes ut i föreningen som står bakom skolan. Den fick även ett nytt namn, Lyrans Läroverk.
Men att skolan bytt namn och ägare hjälper inte i dagsläget. Förvaltningsrättens dom gäller Manar Al-Houda och domstolen anser inte att det finns några skäl att bedöma saken annorlunda än Skolinspektionen gjort.
Därmed saknar skolan i praktiken tillstånd när vårterminen drar igång för de knappt 100 eleverna från förskoleklass till årskurs 6.
Men på Lyrans läroverk är skolledningen ändå optimistisk.
Birgitte Blicher är rektor på Lyrans Läroverk och driver skolan sedan i november. I den nya styrelsen sitter även Magnus Björkegren, som bland annat är känd som ägare av Flustret i Uppsala.
– Domen var väntad. Det här handlar ju om den tidigare ledningen. Nu ser vi fram emot att Skolinspektionen handlägger vår nya ansökan, säger Birgitte Blicher.
Men frågan är om den nya skolledningen kommer att klara den tajta tidsplanen.
Enligt uppgifter från Skolinspektionen har skolans nya ägare så här långt endast hunnit skicka in en ansökan om att få driva ett högstadium. Det förklarar skolledningen med att tillståndet för att undervisa årskurs 7-9 höll på att gå ut och att man behövde agera snabbt.
Men den ansökan lämnades in för sent och Skolinspektionen har meddelat att de inte kommer att pröva den.
Den nya skolledningen har även informerat Skolinspektionen om att man har för avsikt att driva skolan i aktiebolagsform. Men någon regelrätt ansökan har inte kommit till myndigheten än.
– Jag har kontakt med Skolinspektionens handläggare och kommer att skicka in ansökan om att få ta över skoltillståndet i sin helhet nu när domen kommit, vi har väntat in den, säger Birgitte Blicher.
Skolan har möjlighet att överklaga domen till kammarrätten, men det är inte avsikten, säger hon.
– Nu riktar vi oss helt till Skolinspektionen och kommer att be om ett snabbspår.
Flera av de elever som mist sin plats på Kajan friskola har ansökt om nya skolplaceringar på Lyrans Läroverk.
– De och alla andra som fått plats hos oss kan vara lugna, säger Birgitte Blicher.
Kommer ni hinna få ett tillstånd innan nästa termin börjar?
– Ja absolut, jag kommer jobba hela jullovet med det här, säger hon.
Men Skolinspektionen har en annan bild av läget.
– När ansökan väl kommer in kommer den behandlas som alla andra och det kan inte ske i något snabbspår. Det kommer knappast vara klart innan vårterminen startar, säger Carin Clevesjö, enhetschef på Skolinspektionen.
Hon räknar upp flera delar i processen, en av dem är att kommunen måste få tillfälle att yttra sig.
Vad händer om Lyrans Läroverk inte har tillstånd när terminen börjar den 8 januari?
– Har de inte tillstånd, men bedriver undervisning ändå så bryter de mot skollagen, säger Carin Clevesjö.