Vi ska röra på oss minst en halvtimme om dagen och äta minst 500 gram frukt och grönt om dagen – en uppmaning som de flesta har fått höra sedan barnsben. Ändå är det få som följer rekommendationerna från läkare och Livsmedelsverket.
I Sigtuna kommun är det endast 56 procent som rör på sig minst en halvtimme varje dag. Bara tio procent äter tillräckligt med grönt. I länet är det bara invånarna i Botkyrka kommun som rör på sig mindre.
Susanne Salmén har varit friskvårdare i Sigtuna i drygt 20 år. Just nu har hon ett samarbete med Märsta närvård och Sigtuna vårdcentral, hon leder gymnastikpass för patienterna. Hon tror att ett sätt att få folk att motionera är jobba mer med fysisk aktivitet på recept.
– I stället för blodtrycksmedicin kan man få ett recept på att man måste gå till simhallen, säger hon.
Det handlar om en attitydförändring i samhället menar hon. Susanne Salmén berättar att en studie visar att på restauranger där kunder tar del av salladsbordet först äter mer grönt än om de hade fått sin lunch först.
– Vi kan alltid få hjälp och stöd uppifrån, något som kommunen alltid kan satsa mer på. Men det första klivet måste vi ta själva.