Sigtuna HC vill uppåt i seriesystemet

Sigtuna hockey siktar på en topplacering. Laget ligger i division 3 norra och startar seriespelet den 31 oktober på bortaplan mot Sundbyberg. Redan dagen efter, den första november, är det hemmapremiär mot Roslagen.

Uppsala2014-02-18 16:41
ISHOCKEY. - Det var länge sedan som det var så här mycket folk på träningarna. Vi har 25-26 man i truppen och det kommer nya spelare hela tiden. Senast var det en kille som spelat i division 2 som kom ner och testade, säger Charles Eklund, tränare tillsammans med Conny Pettersson.
Förra säsongen var det ont om spelare i Sigtuna och man hade knappt fullt lag i vissa matcher. Nu har intresset har vänt.
- Truppen är inte spikad än men den kommer bestå av tre målvakter och 23 utespelare. Vi har tappat några av de äldre spelarna men fått in nytt ungt blod främst från Wings och Väsby, säger en nöjd Conny Pettersson.
Det är åtta lag i serien: Kista, Roslagen, Sundbyberg, Gästrike/ Hälsinge, Iron, Vällingby AIK, Bromma Bombers och Sigtuna.

Festligt i hallen
Sigtuna HC har tre tunga förluster i Mattias Valente, Andreas Sjölund och Robert Larsson, men Fredrik och Klas Löfberg, Johan Wallin, Tobias Andersson, Tommy Larsson, Dick Blomster och Espen Ingebretsen finns kvar i laget.
Det har blivit en träningsmtch inför seriepremiären. Där blev det förlust mot Stortorparna med 8-5, enligt Charles Eklund.
- De ligger en serie högre än oss, division 3 A, så det var en bra genomkörare eftersom det är dit vi siktar, säger Charles Eklund.
Till hemmapremiären mot Roslagen blir det extra festligheter i Pinbackshallen.
- Än så länge är det hemligt vad som kommer att hända, säger de båda tränarna.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!