Sandvik löser arbetskraftsbrist med utbildning
Byggboom och högtryck inom industrin ger brist på kvalificerad arbetskraft. Sandvik i Gimo löser krisen genom att starta egen utbildning. Men arbetsgivarna måste själva vara beredda att ta större ansvar för att utbildade får den praktik som krävs för att klara jobbet.
Men också den mjuka sektorn har problem. Kommunerna söker förskollärare och restaurangerna specialkockar. Samtidigt finns ett antal arbetssökande inom de olika yrkena inskrivna vid arbetsförmedlingen: Bland annat 48 utbildade förskollärare, 50 lastbilschaufförer och 27 elektriker. En av anledningarna till att inte fler har jobb är brist på praktik.
Enligt Eva Holmberg Tedert prognosansvarig vid Länsarbetsnämnden saknar 39 av chaufförerna, 13 av elektrikerna och 17 av förskollärarna erfarenhet av yrket.
- Det är ett problem. Många arbetsgivare kräver praktik men vi gör vad vi kan för att få dem att anställa ändå. Jag tror att företagen måste vara beredda på att i högre grad än nu ta in nyutbildade utan erfarenhet. Sedan regeringen skar ned arbetsförmedlingarnas anslag är våra resurser för praktik begränsade, säger hon.
Sandvik AB i Gimo brukar ge kompletterande utbildning till personer som har grunderna för att klara av ett bristjobb som CNC-operatör.
- Det fungerar för dem som inte har en utbildning äldre än fem år. Dagens maskiner är mycket avancerade och styrs helt via datorer. Dessutom är det viktigt att operatörerna själva kan ta ansvar för produktionen och arbeta i team, säger platschef Kjell Söderhäll.
Sandvik söker för närvarande 20 CNC-operatörer. Hittills i år ha bolaget anställt cirka 60 stycken. De flesta är hämtade från den lokala uppländska marknaden, bland annat Bacho i Enköping som nyligen flyttade sin tillverkning till Spanien. För att säkra tillgången på arbetskraft på lång sikt öppnar Sandvik i höst ett eget gymnasium i Gimo tillsammans med Östhammars kommun - Wilhelms Haglunds gymnasium med 36 platser.
- Men de första eleverna går ut om tre år. Till dess får vi se över vad som finns på den lokala arbetsmarknaden, säger Kjell Söderhäll.
I vissa bristyrken har antalet utlandsrekryteringar ökat kraftigt, främst genom bygget av Dragon Gate i Älvkarleby, där 89 kinesiska arbetare är anställda. Inom restaurangbranschen fattas kockar med specialkunskaper och vid Uppsala universitet behövs specialiserade forskare.
- Vi har cirka 200 arbetstillstånd för personer utanför EU i år. Det är väsentligt fler än tidigare, säger Eva Holmberg Tedert.
FAKTA om utbildade arbetssökande inom bristyrken i Uppsala län.
CNC-operatörer: 23
Anläggningsarbetare: 8
Betongarbetare: 6
Byggnadsingenjörer: 3
Byggnadsplåtslagare: 2
Förskollärare: 48
Lastbilsförare: 50
Elektriker: 27
Specialkockar: 1
Företagssäljare: ingen uppgift
CNC-operatörer: 23
Anläggningsarbetare: 8
Betongarbetare: 6
Byggnadsingenjörer: 3
Byggnadsplåtslagare: 2
Förskollärare: 48
Lastbilsförare: 50
Elektriker: 27
Specialkockar: 1
Företagssäljare: ingen uppgift
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!