Så här kan du blogga

För tio år sedan var det bara datanördarna som bloggade – nu är det ett vanligt fenomen. Anna Johansson och Therese Göterheim, specialister på sociala medier, tipsar om hur man startar en egen blogg.

Uppsala2014-02-18 16:55

Blogg.  – Genom bloggen kan man sprida ett budskap om politik, teknik, böcker med mera. Alla som har ett intresse i något har kunskap och det är den kunskapen man sprider, säger Anna Johansson, som har hållit på med webbdesign sedan 1994.
– Man delar med sig av erfarenheter, titta på de så kallade lattemammabloggarna. Och det är nyttigt för både den som skriver och läser en blogg eftersom man upptäcker att det finns andra som har liknande erfarenheter, säger Therese Göterheim.

Men vad kan man börja skriva om?
– Det som man brinner för, säger båda två.
Jag träffar dem på fiket RC i Sigtuna. Therese Göterheim kollar jämt sin Ipad för att surfa och mikroblogga medan Anna Johansson då och då tittar i sin Iphone.
– Ursäkta, vi är nördar, säger Anna Johansson.
Hon berättar att hon pluggade via internet, har frilansjobb och sköter jobbet via internet, och blev kompis med Therese Göterheim – också via nätet.
Therese Göterheim ligger bakom webbplatsen internetkunskap.se. Det är en hemsida med 16 korta filmer om hur man använder nätet, blogg och andra dataverktyg. Hon jobbar som social mediacoach som lär företag hur man sprider budskap genom bloggar.

Uppdatera ofta
Enligt Therese ska man uppdatera bloggen minst en till två gånger i veckan till en början för att hålla intresse bland läsare. Men man ska inte ha kändisskap som mål. Man skriver i en blogg för att man har ett intresse som man vill ”prata” om. Om bloggen får uppmärksamhet så är det en bonus.
– Man tjänar inte massor med pengar genom att blogga, säger Anna Johansson.
Men visst finns det bloggar som har blivit så populära att personerna bakom bloggen har kunnat belönas materiellt, berättar de. De populäraste bloggarna är de som handlar om mode, teknik, inredning och matlagning, enligt dem.

Är det inte egoistiskt att blogga?
– Nej, utan det är demokratiskt. Man uttrycker sig själv, sina tankar och känslor, säger Anna spontant.
De tycker att läsarna brukar gilla bloggar med många bilder och korta texter.

Finns det något som är tabu i bloggvärlden?
– Ljug inte. Hitta inte på saker. Man ska vara ärlig. Men tänk på att det du skriver alltid kommer att finnas så var ändå försiktig. Och om du inser att du har gjort ett misstag i att skriva ett inlägg så är det bättre att be om ursäkt och rätta till än att bara plocka bort, säger Therese Göterheim.

Fotnot: Anna Johansson bloggar i blog.annathewebdesigner.com och Therese Göterheim har två: icecrown.se och for.iamtesa.se.

Fler bilder på dem finns ovan - tryck på pilen.

Här kan du läsa mer om att blogga

borjablogga.se
internetkunskap.se

Här kan du blogga gratis:
blog.se
blogspot.com
wordpress.com
amelia.se

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om