Uppgifterna om omständigheterna vid olyckan är fortfarande knapphändiga. Men enligt polisen körde bussen på mannen i samband med att den skulle köra ut från resecentrum och svänga vänster på Kungsgatan. Den 73-årige mannen var då på väg att korsa gatan på ett övergångsställe tillsammans med sin hund.
– Det är fortfarande tidigt i förundersökningen och flera förhör ska hållas med personer som kan tänkas ha upplysningar att lämna, säger Jonas Eronen, presstalesperson på Uppsalapolisen.
Enligt uppgifter från Akademiska sjukhuset så vårdades mannen på onsdagen med livshotande skador på neurointensiven. Någon uppdaterad information har sjukhuset inte kunnat ge efter det.
Olycksbussen har tagits i beslag för en teknisk undersökning.
Brottsrubriceringen i den förundersökning som genomförs är för närvarande vållande till kroppsskada.