Rusning efter charterresor
Ekonomin börjar ta fart och det visar sig också i charterbolagens bokningsstatistik. Klimatdebatten tycks heller inte ha påverkat resandet nämnvärt, och redan nu är intresset stort för sommarens charterutbud.
Han pekar på den ljusnande ekonomin som den främsta orsaken till att bokningarna av sommarens charterresor tagit fart. Den grupp som framför allt är tidigt ute med sina bokningar är barnfamiljerna där man vill vara säker på att komma i väg, och dessutom gärna ser att familjen hamnar på ett barnvänligt hotell. Enligt Fritidsresor har 25 procent av sommarens resor redan sålts. Peter Hellström säger att det är för tidigt att sia om huruvida det också betyder att utbudet av billiga restresor blir dåligt till sommaren.
- Men fortsätter det som hittills så ser det ljust ut för oss. Och generellt sätt kan man säga att vi har blivit bättre på att gasa och bromsa i takt med efterfrågan, säger han.
Och är det en billig restresa man är ute efter är vintersäsongen mellan jul och sportlovet, som vanligt, det hetaste tipset. Många vill åka under skolloven. Men planen går enligt samma tidtabell med samma antal platser fram också i januari och februari.
Också Apollo och Ving rapporterar om ett gott bokningsläge inför sommaren. Apollos siffror visar att bokningarna av sommarresor under den senaste helgen ökat med 50 procent jämfört med samma tid i fjol.
Ving säger dock att också fjolåret, då många många av bolagen i krisens spår drog ned på utbudet, innebar rekordförsäljning.
- Vi har slagit ekonomiska rekord varje år de senaste sex åren, säger Magdalena Öhrn, informationschef på Ving.
Populärast bland resmålen är Turkiet, fjolårets uppstickare, Grekland, Egypten, Cypern och Mallorca. Dessutom kommer Tunisien starkt bland flera av bolagen.
- Turkiet är billigt eftersom det inte är euroland. Dessutom har de bra mat och väldigt bra hotell. Det finns många spektakulära designhotell till ett bra pris, säger Magdalena Öhrn.
Och klimatdebatten, som kulminerade under Köpenhamnsmötet, tycks inte ha gjort några större avtryck i resvanorna.
- Klimatdebatten har inte påverkat våra kunder, åtminstone inte efter vad man svarat när vi frågat medlemmar i vår resepanel, säger Magdalena Öhrn på Ving.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!