Roslagsbostäder säljs för 300 miljoner
Flest lägenheter bjuder Roslagsbostäder ut i Rimbo. I Herräng, Älmsta och Bergshamra säljs hela det allmännyttiga bostadsbeståndet.
- Norrtälje växer kraftigt och kommunen måste investera i nya vägar, avlopp, vatten och annat. En tredjedel av försäljningssumman ska användas för att amortera av på Roslagsbostäders lån, säger bolagets styrelseordförande moderaten Göran Pettersson.
Intresset från hyresgästerna för att ta över lägenheterna har varit svalt så han gör bedömningen att ett större bostadsbolag kommer att köpa.
- Försäljningen innebär att vi koncentrerar vårt kvarvarande bostadsbestånd på 2000 lägenheter till Norrtälje, Rimbo och Hallstavik. Det möjliggör en effektivare förvaltning, säger Göran Pettersson.
Affären ska vara klar senast i början av nästa år och innebär personalnedskärningar. Det ska bolaget försöka klara genom naturlig avgång och pensionsavgångar.
FAKTA om försäljningen
Här säljer Roslagsbostäder:
Herräng: 68 lägenheter
Älmsta: 62 lägenheter samt gruppboenden
Elmstagården med 57 lägenheter.
Bergshamra: 34 lägenheter och läkarstationen
Rimbo: Hagen 271 lägenheter
Här säljer Roslagsbostäder:
Herräng: 68 lägenheter
Älmsta: 62 lägenheter samt gruppboenden
Elmstagården med 57 lägenheter.
Bergshamra: 34 lägenheter och läkarstationen
Rimbo: Hagen 271 lägenheter
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!